Prawie 120 kolejnych palestyńskich rodzin może stracić dach nad głową we Wschodniej Jerozolimie. Jest to spowodowane planami izraelskich władz, które chcą stworzyć na zamieszkałym przez nie terytorium „park rozrywki” (w czasach biblijnych miał się tam znajdować ogród króla Dawida).

Zagrożonych jest około 1500 osób mieszkających w ponad 100 budynkach w rejonie al-Bustan w Silwan w okupowanej Jerozolimie Wschodniej – poinformowała „Aljazeera” w piątek. Izraelski sąd orzekł wcześniej, że budynki zostały wybudowane bez odpowiednich pozwoleń.

W ubiegły poniedziałek przekazano wezwania do wyburzenia co najmniej 13 budynków w ciągu 21 dni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Silwan to głównie palestyńska dzielnica na obrzeżach Starego Miasta w Jerozolimie. W okolicy mieszka także czterdzieści rodzin żydowskich.

Zobacz też: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

W czerwcu eksperci ONZ ds. praw człowieka stwierdzili, że izraelski plan anektowania części okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu jest wizją „apartheidu XXI wieku” i narusza prawo międzynarodowe.

Czytaj również: Niemcy krytykują plan aneksji ziem Zachodniego Brzegu przez Izrael

W maju br. Irlandia stała się pierwszym krajem członkowskim UE, który określił izraelskie osadnictwo na terytorium palestyńskim mianem nielegalnej, de facto, aneksji. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjął, na wniosek Sinn Féin, tamtejszy parlament. Wcześniej projekt poparł irlandzki rząd.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że dwunastoletnia kadencja Benjamina Netanjahu jako premiera Izraela zakończyła się w niedzielę, kiedy parlament zatwierdził nowy rząd pod przewodnictwem Naftalego Bennetta. Bennett jest szefem nacjonalistycznej partii Jamina. To pierwszy ortodoksyjny i noszący jarmułkę szefem rządu Izraela.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że nowy rząd będzie prawdopodobnie kontynuował politykę poprzedników w kwestii podejścia do Palestyńczyków.

Zobacz także: Sukces Hamasu i porażka Izraela. To bilans ostatniej konfrontacji

aljazeera.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz