W czwartek ministerstwo obrony Indii zatwierdziło propozycję nabycia 33 nowych samolotów myśliwskich, w tym 12 Su-30MKI i 21 samolotów MiG-29 poinformował Hindustan Times. Umowa dotyczy też modernizacji 59 indyjskich MiG-29.

Jak poinformował portal Hindustan Times, w czwartek indyjskie ministerstwo obrony zatwierdziło nabycie 33 nowych samolotów myśliwskich od Rosji. Według umowy siły powietrzne Indii otrzymają 21 samolotów MiG-29 i 12 samolotów Su-30MKI, zostaną także zmodernizowane pozostałe Migi-29 indyjskiej armii.

„Odpowiadając na od dawna odczuwaną potrzebę indyjskich sił powietrznych do zwiększenia eskadr myśliwców, ministerstwo zatwierdziło propozycję zakupu 21 MiG-29 wraz z modernizacją istniejących 59 samolotów MiG-29 i zakupem 12 samolotów Su-30 MKI” – poinformowało ministerstwo obrony w oświadczeniu w czwartek po spotkaniu pod przewodnictwem ministra obrony Rajnatha Singha.

Zobacz też: Indie kupią od Rosjan samoloty MiG-29

Decyzja zapadła w następstwie wysokiego napięcia wzdłuż linii rzeczywistej kontroli w Ladakhu, gdzie wojska indyjskie i chińskie stoją od kilku tygodni w pełnym napięciu.

Umowa pozwoliła również na przyspieszone przejęcie 248 pocisków powietrze – powietrze Astra Beyond Range dla indyjskich sił powietrznych i marynarki wojennej.

„Nabycie nowych / dodatkowych systemów rakietowych zwiększy siłę ognia trzech służb. Chociaż nabycie systemów rakietowych Pinaka pozwoli na podniesienie zdolności pułków ponad te już wprowadzone, dodanie systemów rakietowych dalekiego zasięgu o zasięgu ostrzału 1000 km do istniejącego arsenału zwiększy możliwości ataku marynarki wojennej i sił powietrznych. Podobnie przyjęcie pocisków Astra będzie służyła jako mnożnik siły i ogromnie zwiększy zdolność uderzenia Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych” – oświadczyło ministerstwo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Indyjskie siły powietrzne i armia indyjska rozmieściły swoje systemy obrony powietrznej we wschodnim Ladakhu, a Ludow0 – Wyzwoleńcze Siły Armii Powietrznej Chin aktywowały kilka swoich baz zarówno w Sinkiangu, jak i Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Jak informowalismy wcześniej, Indie zwróciły się do Rosji z prośbą o szybkie dostawy części zamiennych do kluczowego sprzętu wojskowego. Elementy wyposażenia miałyby być transportowane drogą lotniczą. Indie chcą także, aby Rosja przyspieszyła dostawy zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400, które zostały wcześniej zamówione. Dostawy powinny zostać zrealizowane do końca 2021 roku.

Jak pisaliśmy, w październiku 2018 r. Indie podpisały z Rosją umowę w wysokości 5 mld USD na zakup pięciu jednostek systemu rakiet przeciwlotniczych S-400, pomimo ostrzeżenia ze strony administracji Trumpa, że realizacja umowy może prowadzić do amerykańskich sankcji.

Kresy/Hindustan Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz