Indie zabiegają o szybkie dostawy z Rosji części zamiennych do kluczowego sprzętu wojskowego. Miałyby być transportowane drogą lotniczą. Sprzęt mógłby zostać użyty w sytuacji zwiększenia napięcia na granicy chińsko-indyjskiej.

Indie zwracają się do Rosji z prośbą o szybkie dostawy części zamiennych do kluczowego sprzętu wojskowego. Elementy wyposażenia miałyby być transportowane drogą lotniczą – podał we wtorek portal „Army Recognition”. Sprzęt wojskowy mógłby zostać wykorzystany w razie pogłębienia kryzysu na granicy z Chinami.

Indyjski minister obrony Rajnath Singh od wtorku przebywa z wizytą w Rosji. Zamierza zwrócić się do Federacji Rosyjskiej o szybkie dostawy części zamiennych do używanego w indyjskim wojsku sprzętu rosyjskiej produkcji: czołgów typu T-90S, myśliwców Su-30MKI i MiG-29.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Indie chcą także, aby Rosja przyspieszyła dostawy zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400, które zostały wcześniej zamówione. Dostawy powinny zostać zrealizowane do końca 2021 roku.

Sprzęt miał być dostarczony do Indii drogą morską, jednak nie będzie to możliwe z powodu pandemii koronawirusa.

W ostatnich latach Indie zwiększyły ilość zamówień na uzbrojenie w krajach zachodnich, jednak Rosja nadal pozostaje bardzo ważnym dostawcą.

Jak pisaliśmy, w październiku 2018 r. Indie podpisały z Rosją umowę w wysokości 5 mld USD na zakup pięciu jednostek systemu rakiet przeciwlotniczych S-400, pomimo ostrzeżenia ze strony administracji Trumpa, że realizacja umowy może prowadzić do amerykańskich sankcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chiny roszczą sobie prawa do kontroli nad całą doliną Galwan

Portal „Defence 24” zauważa, że zamówienia dotyczą w dużej mierze sprzętu, który był produkowany w Indiach na licencji. Może to oznaczać, że indyjski przemysł zbrojeniowy nie był w stanie stworzyć samodzielnego systemu wsparcia eksploatacji dla opisywanego uzbrojenia. Jest też jednak możliwe, że władze Indii przygotowują się na eksploatację większych ilości sprzętu.

Wartym odnotowania jest fakt, iż zarówno Chiny jak i Indie korzystają w dużej mierze z rosyjskiego sprzętu wojskowego. Chiny korzystają m.in. z zestawów S-400 i samolotów Su-27/30.

W związku z powyższym, napięcie na linii New-Delhi – Pekin jest korzystny dla Moskwy, ponieważ stwarza możliwość oddziaływania na obydwa państwa.

Zobacz także: Wojskowi z Chin i Indii porozumieli się ws. deeskalacji w spornym regionie w Himalajach

armyrecognition.com / defence24.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz