Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG na terenie województwa lubuskiego zatrzymali obywatela Gruzji, który był zaangażowany w organizację nielegalnego przekroczenia granicy państwa.

W środę 6 marca funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze, współdziałając z Wydziałem Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału SG oraz z funkcjonariuszami z Placówki SG w Zielonej Górze-Babimoście zatrzymali obywatela Gruzji.

54-latek podejrzany jest o pomocnictwo w organizowaniu nielegalnej migracji. Funkcjonariusze działali pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Jest to trzecie zatrzymanie osoby zaangażowanej w proceder organizowania nielegalnej migracji w ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Czeremsze. Cudzoziemiec, oprócz postawienia zarzutów, otrzyma decyzję zobowiązująca go do powrotu do kraju pochodzenia.

Od początku br. na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zatrzymano 20 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granic.

CZYTAJ TAKŻE: Gruzin wielokrotnie łamał prawo w Polsce. Zostanie deportowany

https://youtu.be/iMqRkhiWgxY Ukraińcy i Gruzini dominują w przypadku przemytu nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna przekazała w lutym 2023 r. portalowi Kresy.pl, że obcokrajowcy stanowili w poprzednim roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej. Ukraińcy i Gruzini dominują także wśród obcokrajowców najczęściej popełniających przestępstwa w Polsce.

Jak informowaliśmy latem ub. roku, statystycznie najwięcej przestępstw popełniają w Polsce Ukraińcy, jednak okazuje się, że najczęściej dopuszczają się ich Gruzini. Pisała o tym „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Komendy Głównej Policji dot. przestępczości cudzoziemców. Na początku 2023 roku KGP odmówiła podania ich portalowi Kresy.pl, tłumacząc to m.in. “prośbami ambasad” i niechęcią do “piętnowania” poszczególnych narodowości.

Przypomnijmy, że na początku lutego Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową, w formie lotu czarterowego do Gruzji, której celem było deportowanie 15 obywateli tego kraju (w tym 3 osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, umożliwiające nielegalne przekraczanie granicy).

Operacja została przeprowadzona we współpracy z Agencją Frontex w formule tzw. Collecting Return Operation (CRO), a oprócz obywateli Gruzji, byli nią objęci również cudzoziemcy przekazywani z terytorium Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Czech.

W październiku przeprowadzono podobną operację powrotową do Gruzji, w czasie której przekazano 10 obywateli tego kraju.

Zobacz także: Gruzin okradł drogerię. Czeka go deportacja

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply