Dwóch Ukraińców zatrzymanych za przemyt imigrantów

W dniach 14 i 15 sierpnia br. 149 cudzoziemców usiłowało nielegalne przedostać się przez zieloną granicę na terytorium Polski. Zatrzymano również dwóch kurierów.
Migrantów ujawniono na odcinku ochranianym przez placówki SG w Białowieży, Narewce, Mielniku i Dubiczach Cerkiewnych. Osoby, które nielegalnie usiłowały przedostać się na terytorium Polski pochodziły z Afganistanu, Syrii, Erytrei, Somalii, Iraku, Maroko i Pakistanu.

Wczoraj na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano również dwóch kurierów. 23- letni obywatel Ukrainy usiłował swoi autem przewieźć w głąb Europy Zachodniej 4 Syryjczyków, a jego 51- letni rodak 2 Irakijczyków i 3 Syryjczyków.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w sobotę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 160 osób, wśród nich obywatele Somalii, Egiptu, Etiopii i Sri Lanki. Za pomocnictwo zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.

Jak poinformowała w czwartek służba prasowa Straży Granicznej, ostatni z 12. kontenerów – elementów bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej został wczoraj zainstalowany na granicy. Kontenery to ważne elementy bariery elektronicznej – łączą systemy na danym odcinku granicy.

Ustawione są już niemal wszystkie, czyli 1932 słupów pod kamery. Na ukończeniu jest już również instalacja kabli sieciowych i transmisyjnych (docelowo prawie 200 km). Instalowane są kable detekcyjne (aktualnie ponad 60 km). Trwa instalacja kamer i testowane jest ich działanie.

Oprócz trwających robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, 2 techniczne i stanowisko kierownika grupy.

Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply