W sobotę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 160 osób, wśród nich obywatele Somalii, Egiptu, Etiopii i Sri Lanki.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w sobotę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 160 osób, wśród nich obywatele Somalii, Egiptu, Etiopii i Sri Lanki. Za pomocnictwo zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.

Jak poinformowała w czwartek służba prasowa Straży Granicznej, ostatni z 12. kontenerów – elementów bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej został wczoraj zainstalowany na granicy. Kontenery to ważne elementy bariery elektronicznej – łączą systemy na danym odcinku granicy.

Ustawione są już niemal wszystkie, czyli 1932 słupów pod kamery. Na ukończeniu jest już również instalacja kabli sieciowych i transmisyjnych (docelowo prawie 200 km). Instalowane są kable detekcyjne (aktualnie ponad 60 km). Trwa instalacja kamer i testowane jest ich działanie.

Oprócz trwających robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, 2 techniczne i stanowisko kierownika grupy.

Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Jak poinformował w rozmowie w polskim radiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Polska planuje przerzucić do granicy z Białorusią do 10 tys. dodatkowych żołnierzy w celu wsparcia Straży Granicznej.

“Na granicy będzie około 10 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. będzie bezpośrednio wspierało Straż Graniczną, a 6 tys. będzie w rezerwie” – powiedział minister w rozmowie z publicznym radiem. “Przesuwamy wojsko bliżej granicy z Białorusią, żeby odstraszyć agresora, żeby nie odważył się nas zaatakować” – powiedział Błaszczak.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply