Instytucje Unii Europejskiej wyliczyły jak dużą część gospodarki państw członkowskich obejmuje tak zwana szara strefa.

Departament Polityki Gospodarczej i Naukowej oraz Polityki na rzecz Jakości Życia na zlecenie komisji Parlamentu Europejskiego zebrał dane na temat szarej strefy w poszczególnych państwach członkowskich UE. W niektórych z nich poza systemem państwowych regulacji pozostaje znaczne część gospodarki.

Jak podaje bułgarska agencja informacyjna Novinite rekordzistą pod tym względem jest właśnie Bułgaria. Według wyliczeń eurokratów szara strefa obejmuje w tym państwie 33,1 proc. realnej gospodarki.

Według najnowszych badań poziom szarej strefy w Bułgarii powoli spadał od 2003 roku, kiedy wynosił to 35,9 proc. do 29,6 proc. w 2017 roku, ale w 2018 roku zaczął ponownie rosnąć, by osiągnąć 32,4 proc. w 2021 roku i 33,1 proc. w 2022 r.

Z Bułgarią znalazło się kolejne bałkańskie państwo – Chorwacja. Tam 29,7 proc. Produktu Krajowego Brutto wytwarzane jest poza systemem. Na trzecim miejscu znalazła się nieodległa Rumunia, w której całkowicie poza regulacjami prawnymi powstaje 19 proc. PKB. Zanotowała ona znacznie większy sukces w redukowaniu szarej strefy, bowiem w 2003 r. jej wskaźnik wynosił jeszcze w tym kraju 33,6 proc., jak podał portal Romania-insider.com.

O ile, według przytaczanego raportu, w Niemczech, Austrii i Danii obciążenia podatkowe (bezpośrednie i pośrednie) są główną przyczyną szarej strefy, o tyle w Rumunii, Włoszech i Grecji decydującymi czynnikami są wysoki poziom niezależnej siły roboczej, bezrobocie oraz podatki pośrednie, zrelacjonowała Novinite.

Czytaj także: Ukraiński wiceminister oskarżony o łapówkarstwo – grozi mu 12 lat więzienia

novinite.com/romania-insider.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply