22 stycznia ukraińska Rada Ministrów odwołała wiceministra ds. Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy Wasyla Łożyńskiego, który został zatrzymany i oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 400 tysięcy dolarów.

W niedzielę ukraińska Rada Ministrów odwołała wiceministra ds. Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy Wasyla Łożyńskiego, który został zatrzymany i oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 400 tysięcy dolarów.

„Rząd Ukrainy kieruje się zasadą zerowej tolerancji dla korupcji i kontynuuje budowę infrastruktury antykorupcyjnej” – czytamy w oświadczeniu Rady Ministrów.

Zobacz też: Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego zatrzymana. Chodzi o korupcję

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy zatrzymało Łożyńskiego 21 stycznia, rzekomo w związku z przyjmowaniem 400 tysięcy dolarów w gotówce.

Według biura pieniądze były łapówką za sfałszowanie przetargu na zamówienia publiczne. Łożyński i jego wspólnicy rzekomo planowali przejąć część z 1,68 miliarda hrywien (46 milionów dolarów), które państwo przeznaczyło latem na zakup generatorów i innego sprzętu.

Według biura zgodzili się przekazać kontrakt oferentowi z zawyżonymi cenami w zamian za łapówkę. Biuro poinformowało, że w operacji uczestniczyło 150 jego pracowników. Nie wymieniono jeszcze wspólników.

Jeśli zostanie uznany za winnego, Łożyńskiemu grozi do 12 lat więzienia.

Zobacz też: Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. SBU nie wyklucza „działań umyślnych”

Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał dymisję wiceministra „sygnałem dla wszystkich, których działania lub zachowania naruszają zasadę sprawiedliwości”.

„Chcę, żeby to był nasz sygnał dla wszystkich, których działania lub zachowania naruszają zasadę sprawiedliwości. Oczywiście teraz główny nacisk kładziony jest na kwestie obronności, polityki zagranicznej i wojny. Ale to nie znaczy, że nie widzę i nie słyszę, co mówi się w społeczeństwie na różnych poziomach – zarówno na szczeblu centralnym, jak i w regionach” – powiedział Zełenski podczas wieczornego przemówienia 22 stycznia.

Następnie Zełenski powiedział, że ten tydzień „będzie czasem odpowiednich decyzji”, ale nie chce ich „ogłaszać teraz”. Dodał jednak, że decyzje będą dotyczyły energetyki i zakupów, relacji między rządem centralnym a regionami oraz zamówień dla wojska.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz