Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności stanął przed litewską komisją, która ma wyjaśnić, czy na Litwie sprzedaje się żywność gorszej jakości niż na Zachodzie.

Nie ma dowodów na to, że w krajach Środkowej i Wschodniej Europy sprzedaje się jakościowo gorsze produkty niż na Zachodzie – powiedział przed litewską komisją parlamentarną komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

Nie ma obiektywnych danych o dyskryminacji krajów tylko Środkowej i Wschodniej Europy. Gdy kraje członkowskie pokazały swoje analizy, okazało się, że problem istnieje w przekroju całej Unii Europejskiej. Walka (w obronie interesów swojego kraju) jest w pełni zrozumiała, jednakże badania nie wskazują na dyskryminację między nowymi i nowymi krajami Unii Europejskiej. – powiedział przed komisją pochodzący z Litwy Andriukaitis cytowany przez portal Baltic News. – Problemy są w Niemczech i w Belgii, o dziwo Łotwa powiedziała, że nie ma żadnych problemów. Dlaczego Łotysze nie znajdują problemów? Ich metody badawcze mogą być różne od metod litewskich, jednakże Łotysze mówią, że nie mają problemów (związanych z różną jakością produktów żywnościowych). – mówił komisarz.

Andriukaitis przestrzegał także przed nadużywaniem argumentu o ludności „pierwszej kategorii” w Niemczech i „drugiej kategorii” na Litwie.

Jak podaje Baltic News, litewski parlament powołał komisję ds. różnic w poziomie jakości artykułów konsumpcyjnych sprzedawanych na Litwie i w „starych” krajach UE w październiku 2017 roku. Dochodzenie wszczęto po tym, jak litewska Państwowa Służba Kontroli Żywności i Weterynarii stwierdziła, że 23 z 33 zbadanych produktów żywnościowych znanych marek zakupionych na Litwie i w Niemczech różni się składem, smakiem i kolorem. Jak pisze Baltic News, producenci tych towarów zaprzeczyli, że różnice mają cokolwiek wspólnego z podwójnymi standardami jakości. Według nich powodem stosowania różnych receptur są odmienne preferencje konsumentów na różnych rynkach. Komisja ma zakończyć swoje dochodzenie w marcu br.

CZYTAJ TAKŻE: Business Insider: Polska nie walczy z podwójnymi standardami jakości produktów, bo sama je stosuje

Kresy.pl / Baltic News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply