Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie szefa Komisji Europejskiej na rozmowę, która odbędzie się 9 stycznia.

Komisja Europejska uruchomiła w środę art. 7., procedurę zwaną popularnie „opcją atomową”, która może zakończyć się nałożeniem na Polskę unijnych sankcji, w przypadku osiągnięcia jednomyślności przez pozostałe kraje Unii Europejskiej.

Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, opublikował na swoim Twitterze list, w którym zaprasza premiera Mateusza Morawieckiego do Brukseli na „roboczy lunch lub obiad”. W spotkaniu uczestniczyć będzie również wiceszef KE Frans Timmermans, który wnioskował o uruchomienie art. 7

Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska poinformowała w środę, że premier Morawiecki zaproszenie przyjmie. Dodała jednocześnie, stanowisko rządu jest tożsame z stanowiskiem polskiego MSZ. W komunikacie resortu dyplomacji można było przeczytać, że nasz kraj przyjął z ubolewaniem uruchomienie procedury art. 7, która to decyzja ze swojej istoty ma charakter polityczny a nie prawny i jest niepotrzebnym obciążeniem dla wzajemnych relacji Polski i UE.

Sam premier Morawiecki oświadczył dzisiaj, że Polska jest przywiązana do zasady praworządności tak samo jak UE. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna.

W dialogu między Warszawą a Komisją potrzebujemy otwartości i uczciwości. Wierzę w to, że podmiotowość Polski da się pogodzić z ideą Zjednoczonej Europy – tłumaczył szef polskiego rządu.

Kresy.pl / onet.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Przestańmy w Polsce się cyrtolić,reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest tylko dla IV rzeszy Niemieckiej,Berlina-Brukseli pretekstem w walce o germańskie panowanie na terytorium Polski,do panoszenia sie niemieckiej buty w Polsce.Nie dajmy się zwodzić,że o praworządność,o tzw prawa czlowieka,o demokrację,czy inne lewackie inklinacje chodzi. Tu o niemieckie gospodarczo-polityczne panowanie w Polsce chodzi,o Polski wynarodowienie,islamem jej dowartościowanie,zwyczajne Polaków zniewolenie.