Generał Joseph Dunford, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zaznaczył podczas wystąpienia na Duke University, że żołnierze amerykańscy wysłani na granice amerykańsko-meksykańską w celu wzmocnienia granicy przed grupą uchodźców zmierzających do Stanów Zjednoczonych z Hondurasu, nie będą fizycznie powstrzymywali migrantów przed przekroczeniem granicy.

Dunford powiedział, że wysłani na rozkaz Donalda Trumpa żołnierze, których liczba wynosi 15 tys., mają jedynie wspierać operację Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i nie będą prowadzili samodzielnych operacji. „Widzimy tam obecnie nieco żołnierzy, którzy zakładają druty i wzmacniają punkty wejścia” – powiedział, dodając, że wojsko zapewnia „zarówno ciężarówki, jak i wsparcie helikopterów, a także pewne wsparcie medyczne”.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że tysiące migrantów z Hondrusau przedzierając się przez kolejne granice dotarło do Meksyku. Teraz zmierzają w stronę USA. Obywatele Hondurasu pojawili się przy granicy Gwatemali i Meksyku pod koniec października. Meksykańscy pogranicznicy odmówili przepuszczenia kilkutysięcznej rzeszy. Jedynie 150 osób przekroczyło granice Meksyku by złożyć wnioski o azyl. Kilkuset obywateli Hondurasu zawróciło wówczas w stronę swojej ojczyzny, ale większość została przy północnej granicy Gwatemali. Wielu z nich zdecydowało się skorzystać z pomocy przemytników ludzi i przekroczyło rzekę na granicy z Meksykiem. Władze Hondurasu zadecydowały o zamknięciu jednego z trzech głównych przejść na granicy z Gwatemalą, po tym gdy dwie ciężarówki wypełnione migrantami zdecydowały się na staranowanie granicznych zapór.

Co więcej, grupa złożyła skargę w amerykańskim sądzie z powodu naruszenia ich „konstytucyjnych praw” przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który ostatnimi czasy zapewniał, że nikt z tej grupy nie przekroczy granicy meksykańsko-amerykańskiej. Wielu obserwatorów zwraca uwagę na to, że skarga jest absurdalna, gdyż członkowie „karawany” nie są amerykańskimi obywatelami i tym samym nie mogą powoływać się na „konstytucyjne prawa”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wybory do Kongresu: Demokraci przejmują Izbę, Republikanie utrzymali Senat

kresy.pl / cnn

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz