Generał Joseph Dunford, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zaznaczył podczas wystąpienia na Duke University, że żołnierze amerykańscy wysłani na granice amerykańsko-meksykańską w celu wzmocnienia granicy przed grupą uchodźców zmierzających do Stanów Zjednoczonych z Hondurasu, nie będą fizycznie powstrzymywali migrantów przed przekroczeniem granicy.

Dunford powiedział, że wysłani na rozkaz Donalda Trumpa żołnierze, których liczba wynosi 15 tys., mają jedynie wspierać operację Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i nie będą prowadzili samodzielnych operacji. „Widzimy tam obecnie nieco żołnierzy, którzy zakładają druty i wzmacniają punkty wejścia” – powiedział, dodając, że wojsko zapewnia „zarówno ciężarówki, jak i wsparcie helikopterów, a także pewne wsparcie medyczne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że tysiące migrantów z Hondrusau przedzierając się przez kolejne granice dotarło do Meksyku. Teraz zmierzają w stronę USA. Obywatele Hondurasu pojawili się przy granicy Gwatemali i Meksyku pod koniec października. Meksykańscy pogranicznicy odmówili przepuszczenia kilkutysięcznej rzeszy. Jedynie 150 osób przekroczyło granice Meksyku by złożyć wnioski o azyl. Kilkuset obywateli Hondurasu zawróciło wówczas w stronę swojej ojczyzny, ale większość została przy północnej granicy Gwatemali. Wielu z nich zdecydowało się skorzystać z pomocy przemytników ludzi i przekroczyło rzekę na granicy z Meksykiem. Władze Hondurasu zadecydowały o zamknięciu jednego z trzech głównych przejść na granicy z Gwatemalą, po tym gdy dwie ciężarówki wypełnione migrantami zdecydowały się na staranowanie granicznych zapór.

Co więcej, grupa złożyła skargę w amerykańskim sądzie z powodu naruszenia ich „konstytucyjnych praw” przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który ostatnimi czasy zapewniał, że nikt z tej grupy nie przekroczy granicy meksykańsko-amerykańskiej. Wielu obserwatorów zwraca uwagę na to, że skarga jest absurdalna, gdyż członkowie „karawany” nie są amerykańskimi obywatelami i tym samym nie mogą powoływać się na „konstytucyjne prawa”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wybory do Kongresu: Demokraci przejmują Izbę, Republikanie utrzymali Senat

kresy.pl / cnn
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz