Według najnowszych rezultatów wtorkowych wyborów do Kongresu USA, Republikanie utrzymali przewagę w Senacie, ale stracili większość w Izbie Reprezentantów. Sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych zmienia się, a same wybory przyniosły pewne niespodzianki i ciekawostki.

W wyborach do Senatu, według stanu na godz. 9:00, Republikanie zapewnili sobie większość z 52 mandatami. Wygrali w okręgach w Indianie, Missouri oraz Dakocie Północnej, których reprezentantami w izbie wyższej amerykańskiego Kongresu byli do tej pory Demokraci. Republikanie wygrali też w Teksasie, Missisipi, Tennessee, Utah, Wyoming i Nebrasce. Demokraci z kolei odbili z rąk Republikanów senacki mandat w Minnesocie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wyborach do Izby Reprezentantów, czyli izby niższej Kongresu wygrywają Demokraci, praktycznie zapewniając sobie większość. Według stanu na godz. 9:00 Partia Demokratyczna ma w niej 218 reprezentantów, co przy 193 Republikanach przesądza o sytuację. Demokraci odbili Republikanom szereg okręgów, m.in. w Wirginii, Kolorado oraz Pensylwanii. Jednocześnie komentatorzy zwracali uwagę na różne interesujące sytuacje, np. w Kalifornii, uważanej za bastion Demokratów, gdzie jednak w wielu okręgach ich zwycięstwo wcale nie było tak duże, jak się spodziewano.

W wyborach brali udział m.in. niegdysiejsi kandydaci na prezydenta USA. Ted Cruz, który przegrał walkę o nominację Partii Republikańskiej z Donaldem Trumpem został senatorem z Teksasu. Z kolei Mitt Romney, republikański rywal Baracka Obamy z wyborów w 2012 roku został senatorem z Utah.

Przedstawiciele Demokratów zapowiadają, że będą wykorzystywać większość w Izbie Reprezentantów do przeciwstawiania się niektórym inicjatywom politycznym Donalda Trumpa. Zamierzają m.in. zażądać ujawnienia jego zeznań podatkowych. On sam ocenił wynik Partii Republikańskiej jako „olbrzymi sukces”.

W Kongresie USA po raz pierwszy w historii znajdą się muzułmanki, kandydujące z ramienia Demokratów. To 42-letnia Rashida Tlaib ze stanu Michigan i 36-letnia Iihan Omar z Minnesoty. Omar znana była m.in. z krytyki działań Izraela, który jej zdaniem „zahipnotyzował świat”.

W Kolorado po raz pierwszy gubernatorem został zadeklarowany homoseksualista, Jared Polis, wcześniej członek Izby Reprezentantów. Z drugiej strony w Ohio gubernatorem został katolik zaangażowany w działalność pro-life, zaś w Wisconsin gubernatorem został zadeklarowany lewak. W Tennessee inna działaczka pro-life Marsha Blackburn pokonała w wyborach do Senatu swojego konkurenta, zwolennika aborcji Phila Bredesena.

Warto zauważyć, że w Wisconsin, stanie w którym szacunkowo 10 proc. mieszkańców ma polskie korzenie, senatorem została ponownie Tammy Baldwin – zadeklarowana lesbijka i autorka niesławnej ustawy 447 dotyczącej żydowskich roszczeń majątkowych względem Polski.

Syn Ronalda Reagana, Michael Reagan, napisał na Twitterze, że do dobrych wyników Republikanów w Senacie przyczynił się Donald Trump. „Trump wielkim zwycięzcą dzisiejszego wieczoru. Bez niego moglibyśmy utracić Senat. Dzięki Trumpowi, zdobyliśmy dodatkowe mandaty .. Oni mają Pelosi [prawdopodobna spikerka w Izbie Reprezentantów z ramienia Demokratów], my dostajemy sędziów [aluzja do roli Senatu w zatwierdzaniu kandydatów do Sądu Najwyższego USA] .. wolę mieć sędziów .. @ realDonaldTrump” – napisał Reagan.

Aktualna mapa wyborcza.

foxnews.com / PAP / nytimes.com / Kresy.pl, mt, mk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz