W niedzielę firma Space X wystrzeliła w kosmos kolejną kapsułę Dragon. Tym razem na jej pokładzie nie znajdują się astronauci. Misja ma charakter zaopatrzeniowy. Jest to pierwsza sytuacja, gdy na ziemskiej orbicie znajdują się jednocześnie dwie kapsuły Space X.

Dragon powinien w poniedziałek zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dołączy do kapsuły, która w ubiegłym miesiącu dowiozła tu czterech astronautów – podaje portal „The Verge”. Jest załadowany świątecznymi smakołykami i prezentami. SpaceX zamierza na ISS mieć zawsze co najmniej jednego Dragona.

Lot Dragona odbywa się automatycznie. Kapsuła ma po miesiącu odłączyć się od ISS i spaść do Atlantyku.

Statek przewozi ładunek o wadze 2900 kilogramów. Znajdują się tam m.in. urządzenia do szybkiego badania krwi, a także czterdzieści myszy, na których prowadzone będą badania. Astronauci otrzymają także prezenty bożonarodzeniowe, a także świąteczne potrawy.

Jest to 21. misja zaopatrzeniowa Space X dla NASA od 2012 roku. Z powodu niesprzyjającej pogody na Przylądku Canaveral na Florydzie, start rakiety opóźnił się o jeden dzień.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Zamiast 12 godzin lotu – 30 minut. Pentagon i Elon Musk będą pracować nad rakietami transportowymi

W listopadzie firma należąca do Elona Muska – SpaceX – przeprowadziła udany start rakiety Falcon 9. Kapsuła Resilience z czterema astronautami, która została przez nią wyniesiona, trafiła na orbitę okołoziemską. Załoga przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wtedy po raz pierwszy statek wyprodukowany przez prywatną firmę dowiózł astronautów na ISS.

Zobacz także: Szef rosyjskiej agencji kosmicznej: „Amerykanie chcą rozmieścić w kosmosie broń jądrową”

theverge.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz