Fiński rząd chce stworzyć odrębny system świadczeń społecznych dla imigrantów, by zachęcić ich do integracji ze społeczeństwem. Zaproponowano, by uzależnić dla nich wysokość świadczeń od znajomości języka urzędowego.

Premier Finlandii Petteri Orpo i jego rząd zamierzają położyć większy nacisk na integrację imigrantów z fińskim społeczeństwem. Koalicja rządząca chce skoncentrować się szczególnie na zwiększeniu wskaźnika zatrudnienia wśród obcokrajowców.

W związku z tym, rząd opracował projekt wprowadzenia odrębnego systemu ubezpieczeń społecznych dla imigrantów, mający zachęcać ich do jak najszybszego znalezienia pracy. Świadczenia i zabezpieczenie społeczne oferowane nowo przybyłym imigrantom różniłyby się od świadczeń zapewnianych osobom, które mieszkają w Finlandii przez dłuższy czas. Wpłynęłyby głównie na status tych, którzy przyjeżdżają do tego kraju w innych celach, niż zarobkowych – czyli m.in. azylantów.

Jak podaje fiński serwis „Yle”, zgodnie z propozycjami rządu Orpo, imigranci uzyskiwaliby prawo do zasiłku na opiekę domową nad dzieckiem dopiero po kilku latach pobytu w Finlandii. Chodzi o świadczenie pieniężne dla tych, którzy posiadają dziecko poniżej 3 roku życia, nieuczęszczające do gminnego placówki szkolno-wychowawczej (chodzi o odpowiednik polskiego żłobka). Zaznaczono, że podobne rozwiązania obowiązują w Norwegii.

Ponadto, fiński rząd chce w przypadku imigrantów zastąpić zasiłki dla bezrobotnych i z tytułu zbyt niskiego dochodu tzw. pakietem wsparcia integracji. Jak podano, ma on zawierać „zachętę i zobowiązanie do integracji”.

W planach jest też powiązanie wysokości świadczeń ze znajomością języka. Tym samym, cudzoziemcy słabiej władający językiem fińskim, względnie szwedzkim, nie mieliby prawa do wsparcia w pełnym wymiarze. W praktyce, takie osoby otrzymywałyby niższe zasiłki dla bezrobotnych.

Rządowe propozycję są obecnie analizowane przez różne ministerstwa. Krytycy rządowych propozycji twierdzą, że cięcia w systemie opieki społecznej doprowadzą do zwiększenia ubóstwa w społeczności imigrantów i doprowadzą do ich dalszej marginalizacji. Część z nich twierdzi, że propozycja powiązania wysokości zasiłków ze stopniem znajomości języka urzędowego jest niekonstytucyjna.

Przypomnijmy, że w 2015 roku w związku z masowym napływem nielegalnych migrantów w Finlandii zapowiadano cięcia zasiłków dla uchodźców.

Yle.fi / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply