Zestawienie danych na temat liczby zgonów spowodowanych przez koronawirus SARS COVID-19 pokazuje, że najwyższą proporcję w stosunku do liczby mieszkańców odnotowano w Szwecji.

„Financial Times” porównał skutki liberalnej strategii władz Szwecji wobec pandemii nowego koronawirusa z sytuacją w państwach w których rządy zastosowały różnego rodzaju obostrzenia mające zapobiegać szerzeniu się zarazy. 20 maja osiągnięcia Szwecji nie wyglądają pozytywnie. Jak podał brytyjski dziennik Szwecja ma w tej chwili najwyższą proporcję zgonów spowodowanych przez koronawirusa w stosunku do liczby mieszkańców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa na milion mieszkańców Szwecji to 6,4. Tym samym zamieszkany przez 10,2 mln ludzi kraj wyprzedził pod względem tej proporcji państwa w których pandemia miała większy zasięg. W Wielkiej Brytanii współczynnik ten wyniósł bowiem 6,2, we Włoszech 5,5, a w Hiszpanii 4.

„Financial Times” porównuje też sytuację w Szwecji z podobnymi do niej pod względem zamożności dwoma państwami skandynawskimi i Finlandią. Podczas gdy w Szwecji zmarło już 3831 nosicieli wirusa SARS COVID-19, w Danii odnotowano 551 zgonów, w Norwegii 233, a w Finlandii 301. W trzech wymienionych państwach zaludnienie jest tylko o połowę mniejsze niż w Szwecji.

Jest to zresztą powód do niezadowolenia sąsiadów. Jak pisze brytyjska gazeta trzy poradzieckie republiki bałtyckie dzięki obostrzeniom opanowały u siebie pandemię na tyle by całkowicie otworzyć granice między sobą. Jednak państwa skandynawskie obawiają się iść w ślady Litwy, Łotwy i Estonii właśnie ze względu na Szwecję. „Norwegia, Dania i Islandia zdołały ustabilizować sytuację, ale w Szwecji sytuacja jest bardziej alarmująca” – oceniła minister spraw wewnętrznych Finlandii Maria Ohisalo. „Sytuacja bardzo różni się między Norwegią, a Szwecją” – powiedział z kolei dyrektor Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Frode Forland.

Gazeta zwraca uwagę, że o ile w wielu krajach liczby odnotowywanych każdego dnia zgonów spowodowanych przez nowego koronawirusa są coraz mniejsze to w Szwecji ich liczba utrzymuje się od dłuższego czasu na stałym poziomie. Jednak Sara Byfors należąca do szwedzkiej grupy ekspertów odpowiedzialnych za zarządzania walką z pandemią twierdzi – „także w Szwecji widzimy, że epidemia zwalnia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szwecja jest jedynym państwem w Europie obok Białorusi, które nie wprowadziło żadnych generalnych obostrzeń mających zapobiegać szerzeniu się wirusa.

ft.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz