Zestawienie danych na temat liczby zgonów spowodowanych przez koronawirus SARS COVID-19 pokazuje, że najwyższą proporcję w stosunku do liczby mieszkańców odnotowano w Szwecji.

“Financial Times” porównał skutki liberalnej strategii władz Szwecji wobec pandemii nowego koronawirusa z sytuacją w państwach w których rządy zastosowały różnego rodzaju obostrzenia mające zapobiegać szerzeniu się zarazy. 20 maja osiągnięcia Szwecji nie wyglądają pozytywnie. Jak podał brytyjski dziennik Szwecja ma w tej chwili najwyższą proporcję zgonów spowodowanych przez koronawirusa w stosunku do liczby mieszkańców.

Liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa na milion mieszkańców Szwecji to 6,4. Tym samym zamieszkany przez 10,2 mln ludzi kraj wyprzedził pod względem tej proporcji państwa w których pandemia miała większy zasięg. W Wielkiej Brytanii współczynnik ten wyniósł bowiem 6,2, we Włoszech 5,5, a w Hiszpanii 4.

“Financial Times” porównuje też sytuację w Szwecji z podobnymi do niej pod względem zamożności dwoma państwami skandynawskimi i Finlandią. Podczas gdy w Szwecji zmarło już 3831 nosicieli wirusa SARS COVID-19, w Danii odnotowano 551 zgonów, w Norwegii 233, a w Finlandii 301. W trzech wymienionych państwach zaludnienie jest tylko o połowę mniejsze niż w Szwecji.

Jest to zresztą powód do niezadowolenia sąsiadów. Jak pisze brytyjska gazeta trzy poradzieckie republiki bałtyckie dzięki obostrzeniom opanowały u siebie pandemię na tyle by całkowicie otworzyć granice między sobą. Jednak państwa skandynawskie obawiają się iść w ślady Litwy, Łotwy i Estonii właśnie ze względu na Szwecję. “Norwegia, Dania i Islandia zdołały ustabilizować sytuację, ale w Szwecji sytuacja jest bardziej alarmująca” – oceniła minister spraw wewnętrznych Finlandii Maria Ohisalo. “Sytuacja bardzo różni się między Norwegią, a Szwecją” – powiedział z kolei dyrektor Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Frode Forland.

Gazeta zwraca uwagę, że o ile w wielu krajach liczby odnotowywanych każdego dnia zgonów spowodowanych przez nowego koronawirusa są coraz mniejsze to w Szwecji ich liczba utrzymuje się od dłuższego czasu na stałym poziomie. Jednak Sara Byfors należąca do szwedzkiej grupy ekspertów odpowiedzialnych za zarządzania walką z pandemią twierdzi – “także w Szwecji widzimy, że epidemia zwalnia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szwecja jest jedynym państwem w Europie obok Białorusi, które nie wprowadziło żadnych generalnych obostrzeń mających zapobiegać szerzeniu się wirusa.

ft.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply