Duda chce rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej dla krajów „mających takie ambicje”

Prezydent przemawiał podczas szczytu szefów parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej.

Andrzej Duda dał się poznać jako zwolennik kolejnych rozszerzeń tak NATO jak i Unii Europejskiej. Jestem zwolennikiem tego, by zarówno integracja europejska jak i w ramach NATO obejmowała coraz więcej państw. Drzwi europejskie, jak i drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać otwarte – powiedział prezydent.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Wszyscy mamy świadomość, że jest wiele niepokojów, mamy naruszenie integralności terytorialnej państw, mamy niestety agresję, mamy niestety w efekcie zamrożone konflikty – oświadczył Andrzej Duda. Jego zdaniem to problem Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu oraz problem niepokojów na Bałkanach.

CZYTAJ TAKŻE:
Ukraiński portal: Pod parasolem NATO Polacy mogą wejść do Galicji i pozostać tu na zawsze
Poroszenko popiera rozpisanie referendum w sprawie wejścia Ukrainy do NATO

Ale jest i problem aspiracji, jakie kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz Bałkanów Zachodnich mają, jeżeli chodzi o współpracę europejską, jeśli chodzi o współpracę transatlantycką, jeżeli chodzi o budowanie partnerstwa, czy w efekcie w przestrzeni lat wstąpienie do Unii Europejskiej czy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył Duda, dodając – Chcę bardzo mocno podkreślić, że ja jako prezydent RP, jako zatem przedstawiciel polskich władz, jestem zwolennikiem tego, by zarówno integracja europejska, jak i w perspektywie integracja w ramach NATO, a więc integracja bezpieczeństwa obejmowała coraz więcej państw.

 

Wierzę, że jest to perspektywa wielu krajów na Bałkanach Zachodnich, perspektywa także wielu krajów Europy Wschodniej, które w tym zakresie aspiracje już od lat wykazują. Polska jest otwarta i będzie te aspiracje wspierała – powiedział Andrzej Duda.

kresy.pl / rp.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz