Zespół przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony odbył niedawno wizytę na Ukrainie, by zbadać jakie są potrzeby tego kraju w sferze obrony powietrznej – przekazał w poniedziałek rzecznik Pentagonu, John Kirby. Odmówił jednak zdradzenia szczegółów wizyty.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kirby przekazał, że przedstawiciele amerykańskiego resortu obrony przybyli niedawno na Ukrainę, by przeprowadzić rozmowy na temat “problemów obrony powietrznej i tego, czego im [Ukraińcom] w tym zakresie brakuje” – podaje PAP.

Rzecznik Pentagonu nie zdradził szczegółów rozmów. Odmówił odpowiedzi na pytanie, “w jaki sposób to, czego się dowiedzieli, może wpłynąć na przyszłe pakiety pomocy dla Ukrainy”. Zadeklarował jednak, że będzie to podane do wiadomości, gdy zostanie podjęta decyzja o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej dla Kijowa.

Zobacz także: Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wezwali do zaostrzenia sankcji wobec Rosji

Amerykańskie media podały w poniedziałek, że administracja Joe Bidena zastanawia się, w jaki sposób USA mogłyby wesprzeć ukraiński ruch oporu w razie zajęcia Ukrainy przez Rosję. Amerykańscy urzędnicy mają badać, jak dostarczać wsparcie dla ukraińskiej partyzantki, która miałaby powstać na terenach okupowanych przez Rosję. Chodzi o broń i wsparcie logistyczne, „jeśli Rosja obali ukraiński rząd i rozpocznie się partyzancka faza wojny”.

W niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do zachodnich partnerów o przekazanie Ukrainie pomocy w postaci broni defensywnej i ofensywnej na wypadek rosyjskiej agresji.

Podawaliśmy, że głównodowodzący ukraińskiej marynarki wojennej przedstawił plany rozwoju swojej formacji na 2022 roku. Dotyczą one m.in. powołania nowego rodzaju wojsk rakietowych oraz pozyskania nowych okrętów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ile systemów przeciwpancernych Javelin posiada Ukraina? Znamy dane

Przypomnijmy, że w grudniu br. niemiecki dziennik Bild napisał, że była kanclerz Niemiec Angela Merkel blokowała dostawy broni na Ukrainę. Medium powołało się na źródła, które potwierdzają słowa ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa w wywiadzie dla Financial Timesa. Doniesienia wskazują, że Berlin stanął na drodze do realizacji zakupów dla ukraińskiej armii. Bild podał, że w sierpniu br. „ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski praktycznie błagał kanclerz Merkel podczas jej wizyty w Kijowie o zniesienie blokady na zakup broni z USA, Litwy i innych państw NATO”.

Zobacz także: Niemcy zablokują Nord Stream 2 w razie rosyjskiej eskalacji? MSZ Niemiec odpowiada

W ubiegłą niedzielę w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które pokazują, że Rosjanie gromadzą żołnierzy oraz ciężki sprzęt w miastach w pobliżu granicy z Ukrainą.

Zobacz także: MSZ Ukrainy: nie musimy kupować Patriotów – wystarczy nam technologia, niekoniecznie z USA

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłą sobotę Joe Biden oświadczył, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę USA zamierzają wysłać swoje wojska do państw NATO, ale nie na samą Ukrainę.

Zobacz także: Światowi przywódcy reagują na koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą

PAP / gospodarka.dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply