Drużyna Rosji wystąpiła w finale turnieju hokejowego Channel One Cup w strojach z napisem SSSR czyli rosyjskim akronimem Związku Radzieckiego.

Channel One Cup, dawniej Puchar Izwiestii, to turniej towarzyski, ale, jak napisał portal Hokej.net, cieszący się dużym prestiżem w świecie hokeja. Rozgrywany jest każdego grudnia od 1967 roku. W tegorocznych zawodach udział wzięły reprezentacje Rosji, Czech, Szwecji, Finlandii oraz Kanady. Tym razem w finale w Moskwie zmierzyli się gospodarze i drużyna Finlandii. Przy okazji tego meczu nie zabrakło nie tylko sportowych emocji.

Rosyjscy zawodnicy wyszli na lodowisko w strojach z napisem SSSR na piersiach. Akronim Związku Radzieckiego miał odnosić się do 75-lecia zorganizowanego hokeja na lodzie na terytorium obecnej Rosji. Sam krój stroju był wzorowany na tych, w których radzieccy hokeiści osiągali swoje pierwsze międzynarodowe sukcesy.

 

Związek Radziecki był potęgą w hokeju na lodzie i również to miała być przyczyna graficznego nawiązania na strojach rosyjskich hokeistów. Jednak tego rodzaju motyw z nazwą nie istniejącego od 30 lat państwa wywołał kontrowersje wśród Finów.

“Jestem zaskoczony i rozczarowany, że pozwolono Rosji ubrać z kszulki z CCCP przeciwko Finlandii. Ta kombinacja liter i reżim, który za nimi stoi symbolizuje autorytarny imperializm i zabił on miliony niewinnych ludzi” – napisał na Twitterze były premier Finlandii – “Powstrzymam się od innych przykładów, które można by czerpać z historii. Obraźliwy gest, który nie jest właściwy w sporcie ani nigdzie indziej. Nie ma znaczenia, że Finlandia wygrała mecz. To bardzo ważne, że wiele krajów z rodziny hokejowej zostało brutalnie zaanektowanych przez te litery”.

 

ZSRR na koszulkach nie pomógł rosyjskim hokeistom. Przegrali oni z Finami 2:3.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Finlandia miała trudne relacje ze Związkiem Radzieckim. Wkrótce po ogłoszeniu przez to państwo niepodległości, w 1918 r. Moskwa wsparła socjalistyczną rebelię, która została stłumiona wiosną tegoż roku, w toku krótkiej, choć zaciętej wojny domowej.

30 listopada 1939 r. Związek Radziecki, po serii prowokacji, uderzył na Finlandię. W ciągu 3,5 miesięcy wojny Finowi zadali jednak nacierającej Armii Czerwonej bardzo znaczące straty, w efekcie obronili swoją niepodległość za cenę cesji terytorialnych. W 1941 r. fińskie siły zbrojne zaatakowały ZSRR odbijając utracone obszary i posuwając się w głąb Karelii jako tak zwana “strona współwalcząca” III Rzeszy. W 1944 r. władze Finlandii, pod naporem radzieckiej ofensywy, zmieniły jednak front. Po wojnie doszło do wypracowania szczególnego rodzaju relacji między sąsiadującymi państwami. Finlandie pozostała państwem neutralnym i kapitalistycznym, które jednak koordynowało swoją politykę zagraniczną i historyczną z ZSRR.

Czytaj także: Rosjanie oburzeni wynikami olimpijskiego konkursu gimnastyki

hokej.net/themoscovtimes.com/bloomberg.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply