Dania sfinansuje zakup ukraińskiej broni na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach pomocy wojskowej – podał w czwartek Rustem Umerow.

13 czerwca w Brukseli Ukraina i Dania podpisały memorandum w sprawie zakupu broni i sprzętu wojskowego od ukraińskich producentów w ramach prac Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein.

„To duży krok, ponieważ Dania stała się pierwszym zagranicznym krajem NATO, który inwestuje w produkcję broni na terytorium Ukrainy. To potwierdzenie, że ukraiński przemysł obronny jest gotowy do współpracy na poziomie międzynarodowym i jest w stanie sprostać najwyższe standardy” – powiedział Rustem Umerow.

Już wkrótce zostanie podpisana pierwsza umowa. „Jesteśmy na końcowym etapie, więc pierwsza umowa zostanie podpisana już wkrótce. Z prawnego punktu widzenia wszystkie umowy ze stroną duńską zostały sfinalizowane” – powiedział minister.

W czwartek prezydenci USA i Ukrainy, Joe Biden i Wołodymyr Zełenski, podpisali 10-letnie dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie. Ma ono wzmocnić obronę Ukrainy przed rosyjską agresją, a także przybliżyć temu państwu perspektywę członkostwa w NATO. Umowa została podpisana przy okazji szczytu G7 we Włoszech. Agencja Reutera zaznacza, że ma ona na celu zaangażowanie przyszłych ekip rządzących w Waszyngtonie na rzecz dalszego wspierania Ukrainy. Miałoby to dotyczyć również ewentualności objęcia rządów przez prezydenta sceptycznie nastawionego względem mocnego zaangażowania się USA na rzecz Kijowa.

„Naszym celem jest wzmocnienie wiarygodnej obronności Ukrainy i jej zdolności odstraszania w dłuższym terminie” – powiedział Biden na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim. Dodał, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi nie uda się „wziąć na przeczekanie” USA i Zachodu, ani ich podzielić.

Z kolei ukraiński prezydent określił porozumienie mianem „historycznego”, a także mostu Ukrainy do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Według Reutersa, treść umowy tworzy ramy dla długoterminowych działań, mających pomóc Ukrainie unowocześnić jej siły zbrojne, a także służyć jako kolejny krok naprzód na drodze Ukrainy do NATO.

Porozumienie zakłada, że w razie ataku zbrojnego na Ukrainę lub zagrożenia atakiem, przedstawiciele najwyższych władz w Kijowie i Waszyngtonie spotkają się w ciągu 24 godzin, żeby skonsultować reakcję i ustalić, jakich dodatkowych środków obrony potrzebują Ukraińcy.

Ponadto, Stany Zjednoczone potwierdzają swoje wsparcie na rzecz obrony przez Ukrainę swojej suwerenności i integralności terytorialnej, w obliczu ponownej presji militarnej Rosji na froncie na wschodzie Ukrainy. Ogólnie określa też plany, dotyczące rozwijania ukraińskiego przemysłu obronnego i powiększania wojska. W tekście porozumienia zaznaczono, że Ukraina potrzebuje „znaczącej” siły wojskowej i stałych, spójnych ze standardami natowskimi inwestycji w jej bazę przemysłu zbrojeniowego.

Treść umowy umożliwia też obu państwom wymianę informacji wywiadowczych, a także prowadzenie szkoleń i wojskowych programów edukacyjnych, jak również wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Czytaj także: Polska i USA podpisały porozumienie o zwalczaniu dezinformacji państw trzecich

Zobacz: Umowa o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską może zostać podpisana przed lipcowym szczytem NATO

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Czy to nie farsa – Dania kupi od przedsiębiorstw ukraińskich broń i przekaże je Ukrainie. Podobna farsa z tzw. konferencją pokojową w Szwajcarii, gdzie jeden przygłup z Polski nawoływał do zabijania Rosjan. Jego zdaniem zapewne rolą konferencji pokojowych jest intensyfikacja działań wojennych. Prawda, że przygłup?