NATO prowadzi rozmowy w sprawie rozmieszczenia większej ilości broni nuklearnej i postawienia jej w stan gotowości w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji i Chin – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Do jego słów odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Szef NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z brytyjskim dziennikiem The Telegraph. Jak podkreślił w opublikowanym w poniedziałek materiale, rozmowy dotyczą rozmieszczenia większej ilości broni nuklearnej, a także przetransportowania jej z magazynów i postawienia w stan gotowości.

“Nie będę wchodził w szczegóły operacyjne dotyczące tego, ile głowic nuklearnych powinno być w stanie gotowości, a które powinny być przechowywane w magazynach, ale musimy konsultować się w tych kwestiach i właśnie to robimy” – powiedział.

Jak dodał, chodzi o przekazanie “bezpośredniego komunikatu, że jesteśmy sojuszem nuklearnym”.

“Celem NATO jest oczywiście świat bez broni nuklearnej, ale dopóki taka broń istnieje, pozostaniemy sojuszem nuklearnym. Świat, w którym Rosja, Chiny i Korea Północna mają broń nuklearną, a NATO nie, będzie bardziej niebezpieczny” – powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

Zobacz: Rosjanie i Białorusini prowadzą ćwiczenia sił atomowych

W ubiegłym tygodniu Stoltenberg mówił, że broń nuklearna jest “ostateczną gwarancją bezpieczeństwa” NATO i środkiem do zachowania pokoju – przypomina agencja Reuters.

Ostrzegł też przed zagrożeniem ze strony Chin, wskazując, że Pekin intensywnie inwestuje w nowoczesną broń, w tym w arsenał nuklearny, który jego zdaniem do 2030 r. wzrośnie do 1000 głowic bojowych.

Czytaj: “Warszawa otrzyma swoją część popiołów radioaktywnych”. Miedwiediew znów grozi Polsce

“A to oznacza, że w najbliższej przyszłości NATO może stanąć przed czymś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkało, a mianowicie z dwoma potencjalnymi przeciwnikami posiadającymi siły nuklearne, Chinami i Rosją. Oczywiście grozi to konsekwencjami” – powiedział.

W odpowiedzi Kreml stwierdził w poniedziałek, że uwagi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na temat rozmów w sprawie rozmieszczenia większej liczby broni nuklearnej “stanowią eskalację”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wypowiedzi Stoltenberga wydają się zaprzeczać komunikatowi ze szwajcarskiej konferencji w sprawie pokoju na Ukrainie, w którym stwierdzono, że jakakolwiek groźba użycia broni nuklearnej lub jej użycie w kontekście Ukrainy jest niedopuszczalna.

“To nic innego jak kolejna eskalacja napięcia” – powiedział.

Zobacz także: Białoruś gotowa do użycia specjalnej broni jądrowej

telegraph.co.uk / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply