Litewski Sejm proponuje, by cmentarzowi na Rossie nadać status pomnika narodowego i opracować specjalny program ochrony tego obiektu.

Przewodniczący Sejmowej komisji oświaty nauki i kultury Valentinas Stundys zwrócił się do rządu z propozycją opracowania też specjalnego programu badawczego tego unikatowego cmentarza. “Cmentarz na Rossie ma wyjątkowe znaczenie historyczne i kulturalne zarówno dla Polaki jak i dla Litwy, jest to swoisty pomnik integracji kulturalnej obu narodów” – powiedział poseł Stundys w wywiadzie dla radia polskiego radia “Znad Wilii” w Wilnie.

Rossa to największa i najstarsza nekropolia na Litwie. W tym roku przypada 210 rocznica założenia tego cmentarza. Od kilkunastu lat cmentarz popada w ruinę. Samorząd wileński, do którego formalnie należy Rossa, dba jedynie o wywóz śmieci z cmentarza. Władze miasta mówią, że nie należy do ich gestii ochrona zabytków. Wielu pomnikom grozi zawalenie.

Na Rossie spoczywa, przy grobie Matki, serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest tu też grób Jonasa Basanavicziusa – ojca niepodległości litewskiej i sygnatariusza aktu niepodległości Litwy z 1919 roku. Spoczywa też tu wiele znanych polskich i litewskich pisarzy, kompozytorów i profesorów Uniwersytetu Wileńskiego. Na Rossie są reż groby żołnierzy, którzy polegli w walce o Wilno w latach 1919-1920.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply