Według informacji Agencji Rozwoju Przemysłu, podczas gdy na rynkach międzynarodowych ceny węgla spadają już 9. miesiąc z rzędu, to w ujęciu rok-do-roku cena polskiego węgla dla energetyki wzrosła o ponad 10 proc., a dla ciepłownictwa o ponad 5 proc.

Informacje na ten temat podał katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Wynika z nich, że w czerwcu br. ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 2,8 proc. Jednocześnie, wartość indeksu cen węgla dla ciepłownictwa spadła o 3,8 proc.

Jednak w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku, cena węgla dla energetyki wzrosła o ponad 10 proc., a w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa – średnio o 5,3 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Dane ARP dotyczą Indeksu PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index), który wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej). Z kolei indeks PSCMI2 dotyczy cen dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Jak poinformowano, średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w czerwcu 263,75 zł za tonę wobec 256,52 zł za tonę w maju. W lutym było to 255,97 zł. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w czerwcu było to 11,96 zł za gigadżul energii wobec 11,83 zł w maju, czy 11,89 zł w lutym.

„Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w czerwcu br. wartość 312,97 zł za tonę wobec 325,23 zł w maju, 313,02 zł w kwietniu, 304,62 zł w marcu i 307,81 zł w lutym. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w czerwcu było to 13,00 zł za gigadżul energii w porównaniu z 13,28 zł w maju, 13,01 zł w kwietniu, 12,76 zł w marcu i 12,87 zł w lutym” – podaje PAP za ARP.

Według katowickiego oddziału Agencji, pierwsza połowa roku zakończyła się bardzo dobrymi notowaniami kwartalnymi polskich indeksów węglowych. Jednocześnie, „czerwiec 2019 r. przyniósł dalsze spadki międzynarodowych cen węgla”, w tym również w europejskich portach ARA, czyli w Amsterdamie, Rotterdamie i Antwerpii. W odniesieniu do maja br. ceny węgla w tych portach zmalały o 13,4 proc. i były o ponad 48 proc. niższe niż w tym czasie przed rokiem. Czerwiec był 9. z rzędu miesiącem spadku cen węgla na świecie.

Polskie czerwcowe indeksy w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 79,47 dol. za tonę dla węgla przeznaczonego do energetyki oraz 86,40 dol. za tonę dla węgla na rynek ciepłowniczy.

„Analiza indeksów w ostatnich miesiącach wskazuje, że ceny węgla energetycznego są poniżej rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł” – poinformowano.

Przeczytaj: Polska importuje rekordowe ilości węgla, głównie z Rosji

Czytaj również: Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii

Bankier.pl / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz