Nowo wybrany prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, w przeszłości kierował litewską spółką grupy Orlen. Do niedawna zasiadał też w radzie nadzorczej Ukrnafty, ukraińskiego giganta naftowo-gazowego.

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na stanowisko prezesa w minioną środę. W przeszłości pracował już w Orlenie, choć nie w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że Fąfara w latach 2010-2018 był szefem Orlenu Lietuva, spółki koncernu na Litwie.

Przeczytaj: NIK: Aktywa Lotosu sprzedane co najmniej 5 mld zł poniżej wartości. Orlen zaprzecza

Czytaj także: Szef NIK zapowiada powrót kontrolerów do Orlenu

Od czerwca 2020 roku Fąfara był prezesem spółki 4Cell Therapies, zajmującej się rozwojem terapii onkologicznych. Ponadto, od września 2018 roku był członkiem rady nadzorczej RockBridge TFI (właścicielem jest Altus TFI) oraz kanadyjskiej spółki Helix Biopharma, zajmującej się pracami nad leki przeciwnowotworowymi.

Fąfara zasiadał w radach nadzorczych wielu spółek, m.in. w PKO BP, Lotos, KUKE, Kompanii Węglowej, czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ciekawe, miesiąc przed tym, jak został szefem Orlenu, został członkiem nowej, pięcioosobowej rady nadzorczej Ukrnafty, największego ukraińskiego przedsiębiorstwa, zajmującego się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Został wybrany wraz z dwoma innymi osobami w wyniku przeprowadzonego konkursu. Według informacji agencji Interfax Ukraina, w tej sytuacji dyrektor Ukrnafty, Serhij Korećkij poinformował, że Fąfara w trybie natychmiastowym zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej.

Dodajmy, że nowy szef koncernu jest z wykształcenia magistrem ekonomii i międzynarodowych stosunków gospodarczych Akademii Ekonomicznej w Krakowie (1988) oraz absolwentem studiów podyplomowych na Politechnice Łódzkiej (2005, zarządzanie przedsiębiorstwem).

Czytaj także: Orlen informuje o zwiększeniu o ponad 30 proc. ilości gazu przesyłanego do Polski z Norwegii

businessinsider.com.pl / Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply