Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek przebywał w ostatnich dniach na Litwie, gdzie spotkał się z premierem Sauliusem Skvernelisem, ministrem energetyki Žygimantasem Vaičiūnasem oraz ministrem komunikacji Rokasem Masiulisem. – poinformowały we wtorek służby prasowe polskiego koncernu.

Jak napisano w komunikacie, szef Orlenu rozmawiał z premierem Litwy o kwestiach strategicznych z punktu widzenia litewskiego rządu. Prezes Obajtek podpisał z ministrem Vaičiūnasem deklarację o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zaś z ministrem Masiulisem omawiał kwestie logistyki eksportowanych paliw.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W podpisanej deklaracji Litwa m.in. obiecała wsparcie dla planów inwestycyjnych Orlen Lietuva mających na celu pogłębienie przerobu ropy naftowej w rafinerii w Możejkach w związku z dostosowaniem do zaostrzających się norm środowiskowych. Strona litewska potwierdziła także rozpoczęcie odbudowy rozebranych torów na odcinku Renge i zapewniła o woli wypracowania konkurencyjnych warunków na transport kolejowy. W kwestiach podatkowych Litwa obiecała otwartość i „horyzontalne podejście” do potrzeb Orlenu. Strony zobowiązały się do rozstrzygania sporów w tym zakresie na drodze porozumień.

Jednocześnie zobowiązaliśmy się do możliwie jak największej kooperacji z krajowymi firmami na różnych płaszczyznach, by zapewnić stabilizację biznesową naszym największym litewskim partnerom. – mówił prezes Obajtek cytowany przez służby prasowe koncernu.

Jak podaje PAP, w rozmowie z nią prezes Orlenu uznał, iż po wizytach na Litwie premiera Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego poprawił się klimat inwestycyjny na Litwie. W związku z tym, jak powiedział Obajtek, Orlen rozważa „uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach, co umożliwi nam lepszy uzysk na przerobie ropy”. Dzięki tym działaniom ma dojść do obniżenia kosztów produkcji i dostosowania jakości do norm środowiskowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Premierzy Polski i Litwy odbyli rozmowę telefoniczną ws. Orlenu

Kresy.pl / PAP / orlen.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz