Wicepremier Jacek Sasin ogłosił w piątek w Możejkach na Litwie nową inwestycję Orlenu, polegającą na pogłębionym przerobie ropy. Wartość przedsięwzięcia to ponad 600 mln euro, w kosztach partycypować będzie również rząd Litwy.

W piątek, w Możejkach na Litwie wicepremier Jacek Sasin ogłosił ową inwestycję Orlenu, polegającą na pogłębionym przerobie ropy. Wartość przedsięwzięcia to ponad 600 mln euro, w kosztach partycypować będzie również rząd Litwy.

“Dzięki realizacji projektu rafineria będzie bardziej efektywna. Z jednej baryłki ropy naftowej będzie można uzyskać więcej oleju napędowego i benzyny. Tym samym znacząco zwiększy się odporność spółki Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym” – poinformował wicepremier Jacek Sasin.

Zobacz też: Orlen Lietuva przejmuje kontrolę nad ważnym kolejowym terminalem przeładunkowym

Ogłoszenie inwestycji przez ministra aktywów państwowych odbyło się w obecności prezydenta Litwy, Gitanasa Nausedy. “Inwestycja PKN Orlen w Możejkach to największa inwestycja w historii Litwy. Ma ona ogromne znaczenie dla całej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego nie tylko samej Litwy, ale też wszystkich państw regionu” – podkreślił minister aktywów państwowych.

Podczas wizyty w rafinerii wicepremier mówił: “Orlen może sobie pozwolić na takie inwestycje jak w Możejkach dzięki temu, że dobrze nim zarządzamy. Tylko w pierwszym półroczu tego roku spółka wypracowała ponad 4 mld zł zysku. Przez ostatnie sześć lat koncern wypracował ponad 30 mld złotych”.

Zobacz też: Orlen Lietuva kupił jedyny terminal kolejowy na granicy polsko-litewskiej za 45 mln euro

W Możejkach wicepremier Jacek Sasin rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Spotkał się również litewskim ministrem energetyki Dainiusem Kreivysem.

Kresy.pl/MAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply