W poniedziałek z wizytą na Litwie przebywał prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wizyta ta związana jest z planami inwestycyjnymi koncernu.

Jak podał portal Interia został w poniedziałek Obajtek został przyjęty przez premier Litwy Ingridę Šimonytė. Ich rozmowa była poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu dwóch państw, które ma zostać osiągnięte poprzez “dywersyfikację” źródeł zaopatrzenia w nośniki energii. W tym kontekście prezes Orlen podkreślił, że w litewskiej rafinerii koncernu w Możejkach nie przerabia się już rosyjskiej ropy, lecz ropę pochodzącą z Arabii Saudyjskiej.

Tę informację uwypuklił także portal Znad Wilii, który zacytował litewskiego ministra energii Dainiusa Kreivysa, który mówiąc o Obajtku stwierdził – “Szef firmy zapewnił, że firma [Orlen Lietuva] używa i będzie używać wyłącznie ropy Aramco z Arabii Saudyjskiej. To jedno z największych osiągnięć firmy, że w tym czasie firma była zmodernizowana do tego stopnia, że ​może nie korzystać z rosyjskiej ropy”. Sam prezes Orlenu podkreślił wręcz – “nie widzimy możliwości dalszego wykorzystywania rosyjskiej ropy w rafinerii w Możejkach”.

Podkreślił on jednak również, że polski koncern naftowy i jego litewska filia dywersyfikują źródła zaopatrzenia w surowiec – „Nie jesteśmy powiązani z jednym dostawcą. Dywersyfikacja ma związek z tym, że mówimy o źródłach z Arabii Saudyjskiej, Angoli, Nigerii czy regionu Morza Północnego. Wybieramy więc surowiec, którego w danym momencie potrzebujemy”

Obajtek spotkał się także z ministrem Kreivysem. Przypominając, że Orlen Lietuva przygotowuje się do inwestycji, jaką będzie budowa wiatraków energetycznych wokół rafinerii w Możejkach, szef Orlanu wyraził także zainteresowanie stworzeniem na litewskich wodach morskiej farmy wiatrowej. Zapowiedział, że Orlen wystartuje w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej o mocy 700 MW w litewskiej części Bałtyku, twierdzi Interia.

Czytaj także: Orlen na Litwie zarobił, ale straty nie odrobił

wydarzenia.interia.pl/zw.lt/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply