Agencja Reuters podała w środę, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w czwartek przybędzie do Polski i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem ich rozmów będzie sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy. Medium powołało się na źródła w Pałacu Prezydenckim.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zapytany o informacje agencji Reuters. „Z tego, co się orientuje, program jest bardzo płynny” – powiedział, cytowany przez PAP. „Ale z tego, co się orientuję pan premier (Johnson) będzie, spotka się prawdopodobnie z brytyjskimi żołnierzami, być może poza Warszawą i na pewno z panem premierem (Morawieckim)” – dodał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podkreślił, że nie wie, czy pozostałe punkty wizyty są potwierdzone.

Agencja Reuters podaje, że brytyjski premier spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem ich rozmów będzie sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w czasie poniedziałkowej konferencji zwiększenie brytyjskiego zaangażowania militarnego w Polsce. Pierwsza grupa brytyjskich żołnierzy przybyła do Polski na początku grudnia. Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle ​​do Polski kolejnych 350 żołnierzy.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc w wysokości 88 mln funtów. Celem jest wsparcie stabilnych rządów i niezależności energetycznej kraju. Kraj dostarczył też Ukraińcom lekkie systemy przeciwpancerne NLAW, w liczbie około 2 tysięcy. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace nie wykluczył, że jego państwo wyśle Ukrainie jeszcze więcej broni.

Zobacz także: Daily Mirror: Wielka Brytania wysłała ponad 100 komandosów na Ukrainę

Przypomnijmy, że ukraińska redakcja BBC podała pod koniec stycznia, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Później sprecyzowano, że miałoby się to stać we wtorek 1 lutego podczas wizyty w Kijowie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. „Głównymi zadaniami sojuszu regionalnego powinno być przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu i wspólna praca na rzecz przyszłości bezpieczeństwa europejskiego” – pisało BBC. Wcześniej w styczniu brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss informowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował w ubiegły wtorek, że ogłoszenie powstania polsko-ukraińsko-brytyjskiego aliansu zostało przełożone na późniejszy termin z powodu pozytywnego testu na COVID-19 u brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss. Kułeba uchylił nieco rąbka tajemnicy na temat planowanego sojuszu.

Zobacz także: Brytyjski premier nakazał siłom zbrojnym przygotowanie do rozmieszczenia w Europie

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz