Ministerstwo Obrony Rosji zamieściło kolejny film z lotu bombowców Tu-22M3 nad Białorusią.

We wtorek rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3 przeprowadziły już drugi patrol w przestrzeni powietrznej Białorusi. Odbyło się to w ramach inspekcji sił Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

Według strony rosyjskiej, lot trwał około czterech godzin. Była to już druga tego rodzaju akcja w tym miesiącu.

Dodano, że na niektórych odcinkach trasy lotu, bombowce były eskortowane przez rosyjskie i białoruskie myśliwce. Wyjaśniono, że były to Su-35S z rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych oraz Su-30M Sił Powietrznych Białorusi.

Rosyjskie ministerstwo obrony zamieściło też nagranie z lotu Tu-22M3, w towarzystwie myśliwców.

Poinformowano też, że rosyjscy i białoruscy piloci z powodzeniem wykonali przydzielone im zadania, wykazując się świetnymi umiejętnościami i wysokim stopniem interoperacyjności podczas lotu. Wszystkie samoloty powróciły później do swoich baz.

Przypomnijmy, że w sobotę dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 wykonały lot patrolowy w przestrzeni powietrznej Białorusi. Trwał on około czterech godzin. W trakcie swojego lotu, samoloty dalekiego zasięgu ćwiczyły wykonywanie zadań wspólnie z siłami powietrznymi i obrony powietrznej białoruskich sił zbrojnych .

Jak informowaliśmy, już pod koniec listopada ub. roku odbywały się mieszane patrole na granicy Polski. Ministerstwo obrony Białorusi podało wtedy w oświadczeniu. „W związku z rosnącą liczbą przypadków lotów różnych rodzajów lotnictwa w pobliżu granicy państwowej Republiki Białoruś oraz w interesie zapobiegania naruszeniom granicy państwowej w przestrzeni powietrznej zdecydowano o zwiększeniu składu obrony przeciwlotniczej sił dyżurnych i wspólne patrolowanie granicy państwowej w przestrzeni powietrznej przez lotnictwo Sił Powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Republiki Białorusi i Sił Powietrzno-kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Dziś wystartowała wspólna grupa taktyczna do patrolowania przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy państwowej Republiki Białorusi, składająca się z wielofunkcyjnych myśliwców Su-30SM Białorusi i Rosji” – czytamy.

Od tamtej pory co pewien czas w rejonie Białorusi, w tym w pobliżu granic Polski, pojawiają się rosyjskie samoloty bojowe, w tym bombowce strategiczne. Zgodnie z zapowiedziami, takie loty mają mieć charakter regularny.

Zobacz też: Rosyjskie bombowce Tu-160M nad Białorusią w eskorcie białoruskich myśliwców

Czytaj również: Rosja wysłała bombowce Tu-22M3 na granicę Polski

Na początku grudnia 2021 roku białoruski resort obrony poinformował, że w 2022 roku Białoruś i Rosję będą dalej wykonywać wspólne misje z zakresu alarmu bojowego obrony powietrznej, a także partole powietrzne wzdłuż granic Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

TASS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply