Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc w wysokości 88 mln funtów. Celem jest wsparcie stabilnych rządów i niezależności energetycznej kraju – ogłosił brytyjski rząd we wtorek. Tego samego dnia premier Wielkiej Brytanii odwiedzi Kijów. Wizytę w Kijowie tego samego dnia odbędzie premier Polski Mateusz Morawiecki.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 88 mln funtów z brytyjskiego Funduszu Dobrego Zarządzania – poinformował brytyjski rząd we wtorkowym komunikacie. Wielka Brytania chce w ten sposób wzmocnić niezależność  Ukrainy od rosyjskich dostaw energii. Pakiet pomocowy ogłoszono przed wizytą Borisa Johnsona w Kijowie, która odbędzie się we wtorek.

W komunikacie brytyjskiego rządu przypomniano, że Wielka Brytania od dawna wspiera suwerenność Ukrainy – od 2015 r. brytyjskie siły zbrojne przeszkoliły ponad 22 tys. ukraińskich żołnierz. Wskazano, że wtorkowe rozmowy brytyjskiego premiera z prezydentem Zełenskim obejmą pełen zakres strategicznego wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.

“Prawem każdego Ukraińca jest określenie, jak są rządzeni. Jako przyjaciel i demokratyczny partner, Wielka Brytania będzie nadal bronić suwerenności Ukrainy wobec tych, którzy dążą do jej zniszczenia. Wzywamy Rosję do wycofania się i zaangażowania w dialog, by znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie i uniknąć dalszego rozlewu krwi” – oświadczył premier Boris Johnson.

Ukraińska redakcja BBC podała w niedzielę, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. We wtorek premierzy Mateusz Morawiecki i Boris Johnson odwiedzą Kijów. Według BBC może to być spowodowane zamiarem ogłoszenia powstania sojuszu.

Wielka Brytania dostarczyła Ukraińcom lekkie systemy przeciwpancerne NLAW, w liczbie około 2 tysięcy. Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace nie wykluczył, że jego państwo wyśle Ukrainie jeszcze więcej broni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wielka Brytania przygotowuje się także do wysłania „jasnego komunikatu na Kreml” poprzez zwiększenie liczby żołnierzy rozmieszczonych w całej Europie. Premier Boris Johnson polecił siłom zbrojnym przygotowanie do rozmieszczenia, które może skutkować podwojeniem liczby brytyjskich żołnierzy w Europie. Brytyjski premier chce pokazać, że ​​Wielka Brytania będzie w stanie „wspierać sojuszników z NATO na lądzie, morzu i w powietrze”.

gov.uk / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Janek_Z
    Janek_Z :

    Wygląda to jak ukraińska wersja Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Szkoda, że Polska nic nie dostaje tylko przepłaca duże sumy za sprzęt (nie zawsze potrzebny), który być może kiedyś będzie nam dostarczony…