Białorusin organizował nielegalną imigrację i działał w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się tym procederem. Usłyszał 28 zarzutów karnych. Mężczyzna przebywa w areszcie.

Do zatrzymania 46-letniego obywatela Białorusi doszło w maju 2023 roku na terenie Warszawy. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli 3 telefony komórkowe i 4 aktywne karty SIM, które stanowią dowód w sprawie i służyły do przestępczej działalności mężczyzny. Wobec mężczyzny od maja 2023 roku stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. We wtorek Straż Graniczna poinformowała, że Białorusin usłyszał 28 zarzutów karnych.

Początek sprawy był związany z zatrzymaniem 3 cudzoziemców – obywateli Syrii, przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w październiku 2022 roku na terenie woj. mazowieckiego. Do zatrzymania doszło w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec.

W ręce funkcjonariuszy wpadł także kierowca samochodu 38-letni Azer, który na zlecenie obywatela Białorusi dokonał nielegalnego przewozu obywateli Syrii. “Pasażerowie samochodu – obywatele Syrii – za popełnione przestępstwo określone w art. 264 § 2 kk. dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby. Z kolei azerski kierowca spędził w tymczasowym areszcie prawie 9 miesięcy, po tym jak przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Następnie został wydalony z terytorium RP z zakazem wjazdu do Polski i strefy Schengen na okres 5 lat” – przypomina SG.

Przeczytaj: Dwóch Ukraińców zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów

Straż Graniczna poinformowała we wtorek, że w toku całego postępowania udało się zebrać obszerny materiał dowodowy, który potwierdził winę podejrzanego Białorusina, tym samym doprowadzając do przedstawienia mu 28 zarzutów z art. 264 § 3 kk., tj. organizowania nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk.).

Obywatel Białorusi przyznał się do zarzucanych czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z kodeksem karnym za tego typu przestępstwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że legalna imigracja stymuluje nielegalną. Przypomnijmy, że obcokrajowcy stanowili ponad 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego) – wynika z danych SG. Podobnie wyglądała sytuacja w dwóch poprzednich latach.

Zobacz także: Zatrzymano 10 kolejnych przemytników imigrantów. To Ukraińcy, Gruzini i Mołdawianin

nadwislanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply