21 marca uniemożliwiono 66 cudzoziemcom nielegalne przedostanie się przez zieloną granicę na terytorium Polski. Kilkanaście osób, po zauważeniu ich przez polskie służby, wróciło na Białoruś.

Jak przekazała służba prasowa Straży Granicznej, 21 marca uniemożliwiono 66 cudzoziemcom nielegalne przedostanie się przez zieloną granicę na terytorium Polski. Kilkanaście osób, po zauważeniu ich przez polskie służby, wróciło na Białoruś.

44 cudzoziemców ujawniono na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku. Kolejne grupy migrantów próbowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę w rejonie Placówek SG w Narewce, Białowieży i w Czeremsze.

Zatrzymano również 31-letniego kuriera. Obywatel Ukrainy usiłował przewieźć w głąb Europy Zachodniej 7 obywateli Bangladeszu.

Straż Graniczna niemal codziennie informuje o zatrzymaniach „kurierów”, którzy przewożą nielegalnych imigrantów przez terytorium RP. Wśród przemytników zdecydowanie dominują obcokrajowcy. „W 2022 r.  przy granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 401 organizatorów nielegalnego przekroczenia granic, a przy granicy polsko-litewskiej – 145 (dot. migrantów, którzy  z Białorusi dostali się nielegalnie na Litwę, a później dalej próbowali przez Polskę dostać się do innych krajów Europy Zachodniej), czyli łącznie 546 osób – wśród nich było 51 Polaków” – poinformowała portal Kresy.pl Straż Graniczna. Oznacza to, że cudzoziemcy stanowili w ubiegłym roku 90 proc. przemytników.

Portal Kresy.pl zapytał także Straż Graniczną o ilości przedstawicieli poszczególnych narodowości wśród zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kodeksu karnego.

Z przesłanej w tym tygodniu odpowiedzi Straży Granicznej wynika, że w ubiegłym roku w procederze przemytu nielegalnych imigrantów dominowali Ukraińcy (231 zatrzymanych) oraz Gruzini (61). Na trzecim miejscu wśród obcokrajowców uplasowali się Białorusini (42). W dalszej kolejności obywatele Mołdawii (21), Uzbekistanu (19), Syrii (12), Rosji (11) i Turkmenistanu (10).

Odnotowano także pojedyncze przypadki zatrzymań pod opisywanym zarzutem obywateli kilkudziesięciu innych państw.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz