Białoruscy pogranicznicy będą ćwiczyć przy granicy z Polską

Białoruska straż graniczna obwodu grodzieńskiego rozpoczyna kompleksowe manewry operacyjno-taktyczne. Odbędą się one w rejonie granicy z Polską i Litwą. Scenariusz zakłada m.in. „wykrywanie, blokowanie i likwidowanie formacji zbrojnych”.

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi poinformował we wtorek, że pogranicznicy z oddziału obwodu grodzieńskiego rozpoczynają kompleksowe ćwiczenia operacyjno-taktyczne.

Jak podano, manewry potrwają do 12 sierpnia br. i będą przebiegać w trzech etapach. W ich trakcie, opracowywane będą kwestie mobilizacji i koordynacji bojowej mobilnych jednostek rezerwy, wzmocnienie ochrony granicy państwa, a także „wykrywanie, blokowanie i likwidowanie formacji zbrojnych, wraz ze stabilizowaniem sytuacji na terytorium przygranicznym”.

Poinformowano też, że głównym celem ćwiczeń jest poprawa gotowości bojowej i mobilizacyjnej grodzieńskiej grupy pograniczników, zwiększenie poziomu gotowości lokalnego dowództwa operacyjnego służby granicznej, w obliczu narastających zagrożeń dla bezpieczeństwa granicznego i wojennego.

Na potrzeby ćwiczenia zostało stworzone złożone, dynamiczne i edukacyjne środowisko, które pozwala przybliżyć działania szkolonych jednostek do możliwie rzeczywistego odwzorowania rzeczywistej sytuacji”.

Jak pisaliśmy, litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało we wtorek nagranie mające pokazywać, jak białoruscy pogranicznicy eskortują nielegalnych imigrantów do granicy z Litwą.

W tym roku na Litwę z terenu Białorusi nielegalnie przybyło ponad 4 tys. imigrantów, głównie z Iraku. Władze w Wilnie twierdzą, że reżim w Mińsku jest odpowiedzialny za ułatwianie i umożliwianie nielegalnej imigracji na Litwę, nazywając ją „hybrydową agresją”.

Jak wcześniej podawaliśmy,  w nocy z poniedziałku na wtorek litewscy pogranicznicy zaczęli realizować nowe wytyczne swojego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwalające na zawracanie nielegalnych imigrantów na Białoruś. Litewscy funkcjonariusze mieli w ciągu nocy zawrócić kilka grup imigrantów, korzystając ze wsparcia żandarmerii i psów tropiących. Zgodnie z nowymi zasadami imigranci mają zwracać o azyl na przejściach granicznych na Litwę bądź w jej bądź w placówkach dyplomatycznych.

belta.by / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply