Białoruś w ustawie „O językach” zapewniła likwidację nauczania w języku polskim

25 lipca władze Białorusi opublikowały nowelizację ustawy „O językach”, która obowiązuje na Białorusi od 1990 roku i określa politykę językową. Znowelizowana ustawa usuwa klauzulę o prawie do nauki w szkole w językach mniejszości narodowych.

Jak poinformowało Polskie Radio, 25 lipca władze Białorusi opublikowały nowelizację ustawy „O językach”, która obowiązuje na Białorusi od 1990 roku i określa politykę językową. Znowelizowana ustawa usuwa klauzulę o prawie do nauki w szkole w językach mniejszości narodowych.

Wprowadzono zmiany w wielu artykułach ustawy „O językach”. Artykuł 21 gwarantuje teraz prawo do nauki w językach urzędowych Republiki Białoruś (rosyjski i białoruski).

„Republika Białoruś gwarantuje każdemu obywatelowi niezbywalne prawo do nauki w języku białoruskim i (lub) rosyjskim” – czytamy w nowej ustawie. Obywatel ma prawo wybrać jeden z języków państwowych do nauki. Pracownicy pedagogiczni systemu oświaty muszą mówić po białorusku i rosyjsku.

Zaktualizowany artykuł 22 stanowi, że kształcenie przedszkolne, średnie ogólnokształcące i specjalne na Białorusi można uzyskać w języku białoruskim i (lub) rosyjskim.

Art. 22 znosi prawo do nauki w języku mniejszości narodowych na stałe zamieszkałych na Białorusi. Natomiast grupy i klasy mogą być tworzone w przedszkolach i szkołach, w których będzie prowadzona nauka języków mniejszości narodowych.

Cudzoziemcy przebywający czasowo na Białorusi mogą być zwolnieni z nauki języka białoruskiego. Ponadto, zgodnie ze zaktualizowanym artykułem 22, pod pewnymi warunkami i po uzgodnieniu programu z Ministerstwem Edukacji, szkolenie może być zorganizowane w języku obcym.

Zaktualizowany art. 10 stanowi, że dokumenty takie jak paszporty i dowody osobiste są wydawane w języku białoruskim, rosyjskim i angielskim. Usunięto „inne języki” z treści artykułu.

Zgodnie z nowymi artykułami 14 i 15 postępowania sądowe i sprawy o wykroczenia administracyjne mogą być prowadzone w języku białoruskim i rosyjskim. Wcześniej był wybór – w języku białoruskim lub rosyjskim. Ustawa weszła w życie po jej oficjalnym opublikowaniu, czyli od 25 lipca 2023 r.

“Jedynymi językami, w których można prowadzić zajęcia w szkołach, są rosyjski i białoruski. Nowelizacja ta praktycznie usunęła język polski z placówek edukacyjnych” – powiedział szef Domu Białoruskiego Aleś Zarembiuk, na którego powołuje się RMF 24. “Pozapaństwowe nauczanie, pozaszkolne, szkoły społeczne, komercyjne nauczanie. Możliwości są coraz bardziej ograniczone” – dodał.

Zobacz też: Ambasador Polski spotkał się z szefem Państwowej Inspekcji Językowej Litwy – litewski urzędnik przeprosił

Czytaj: Białoruś: władze likwidują możliwość nauczania w językach mniejszości narodowych, w tym po polsku

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply