USA przerzucają żołnierzy z Polski na Litwę na dwumiesięczne ćwiczenia przy granicy z Białorusią

W piątek Amerykanie przerzucą z Polski na Litwę około pół tysiąca żołnierzy i 40 pojazdów, w tym czołgi Abrams. Siły te przez dwa miesiące będą brały udział w ćwiczeniach przy granicy z Białorusią.

Jak podała agencja Reutera, w środę wieczorem litewskie władze poinformowały o tym, że amerykańscy żołnierze zostaną przerzuceni z Polski na Litwę na zaplanowane wcześniej ćwiczenia wojskowe. Jak podkreślono, ćwiczenia mają „charakter obronny i nie są skierowane przeciwko żadnemu sąsiadowi, w tym Białorusi”.

Jednak jak zauważa Reuters, Amerykanie przybędą na Litwę wcześniej i opuszczą ją później, niż planowano jeszcze przed wybuchem protestów białoruskiej opozycji przeciwko domniemanemu sfałszowaniu wyborów. W lipcu br. minister obrony Litwy zapowiadał 2-tygodniowe ćwiczenia w drugiej połowie września z udziałem od 300 do 1000 żołnierzy.

Obecnie wiadomo, że na Litwę przerzuconych zostanie 500 amerykańskich żołnierzy i 40 pojazdów, w tym czołgi Abrams i transportery opancerzone Bradley. Amerykanie będą na Litwie aż do listopada.

Ponadto na Litwę z Francji, Włoch, Niemiec, Polski i innych krajów trafi do tysiąca żołnierzy oraz samoloty wojskowe. Siły te wezmą udział w corocznych ćwiczeniach wojskowych w dniach 14-25 września – poinformował rzecznik litewskiej armii. Ministerstwo obrony Litwy nie określiło, czy planuje się, by żołnierze ci mieli pozostać na Litwie dłużej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Agencja Reutera przypomniała, że Aleksandr Łukaszenko oskarżał NATO o gromadzenie wojsk przy granicy z Białorusią, czemu NATO zaprzeczyło.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko przerzucił elitarną brygadę wojska pod granicę z Polską

Kresy.pl / Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz