Na wody Morza Czarnego wpłynęły dwie grupy okrętów NATO, które wezmą udział w rutynowych operacjach oraz dwóch ćwiczeniach organizowanych przez marynarki wojenne Ukrainy i Bułgarii.

Jak podano we wtorek na stronie internetowej NATO, pierwsza grupa złożona z trzech fregat z Hiszpanii, Rumunii i Turcji wpłynęła na Morze Czarne 9 lipca br. Druga grupa, w skład której wchodzą cztery okręty z Grecji, Hiszpanii, Turcji i Włoch, pojawiła się na tym akwenie 7 lipca. Do drugiej grupy dołączył rumuński ROS Lupu Dinescu i cała piątka zawinęła 10 lipca do portu w Burgas.

„Faza integracji sił na Morzu Egejskim była niezbędna do zacieśnienia więzi grupy i uzyskania pełnej zdolności do misji, aby przyczynić się do budowania gotowości NATO w naszej pierwszej misji na Morzu Czarnym” – oświadczył dowódca drugiej z grup Dimitrios Katsouras.

Ukraiński Militarny Portal podawał, że pierwsza z grup weźmie udział w manewrach Sea Breeze. W tym czasie do manewrów mają dołączyć fregaty z Turcji i Rumunii, a także francuski tankowiec. W ciągu 21 dni okręty opuszczą Morze Czarne.

Jak podawaliśmy za agencją Interfax, zgodnie z konwencją z Montreux z 1936 r. okręty państw niebędących państwami czarnomorskimi mogą znajdować się na Morzu Czarnym przez okres nie dłuższy niż 21 dni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański niszczyciel rakietowy opuścił Morze Czarne – Flota Czarnomorska monitoruje okręty NATO

Kresy.pl / mc.nato.int / mil.in.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz