Austria stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zakazał działania Bractwa Muzułmańskiego w ramach nowego prawa antyterrorystycznego – poinformował The National News.

Austria przyjęła w czwartek 8 lipca nowe kary za promowanie grup ekstremistycznych, w tym tych powiązanych z „przestępstwami motywowanymi religijnie”, które zakazują symboli szeregu grup terrorystycznych.

Nowe prawo federalne zabrania używania symboli reprezentujących ISIS, Al-Kaidę, Bractwo Muzułmańskie, Hamas, Szare Wilki, Kurdyjską Partię Pracujących, wojskowe skrzydło Hezbollahu, chorwacki ruch Ustaszy i podmiotów, które są wymienione przez UE jako grupy terrorystyczne.

Firmy i instytucje mają obowiązek przedstawienia i sprawdzenia, czy ich ewidencja księgowa jest zgodna z zakazem krajowego finansowania ekstremistów. Osoby posiadające dwa obywatelstwa mogą zostać go pozbawione, a skazani przestępcy mogą stracić prawo jazdy.

Nowe uprawnienia zostały opracowane w odpowiedzi na listopadowy atak sympatyka ISIS, który zabił cztery osoby w centrum Wiednia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało ostro skrytykowane za to, że mimo ostrzeżeń o jego działaniach nie monitorował bandyty, który dokonał zamachu.

Władze wiedziały, że kontaktował się z islamistycznymi ekstremistami z sąsiednich krajów i próbował kupić amunicję na Słowacji. Bandyta został zastrzelony przez policję w odpowiedzi na doniesienia o strzelaninie.

Austria ma dziewięć milionów obywateli i jeden z najwyższych wskaźników per capita sympatyków ISIS. Szacuje się, że 150 osób powróciło do kraju po walce dla organizacji terrorystycznej w Syrii lub Iraku.

Śledczy powiedzieli, że „prowadzą śledztwa przeciwko ponad 70 podejrzanym i przeciwko kilku stowarzyszeniom, które są podejrzane o przynależność i wspieranie terrorystycznych organizacji Bractwa Muzułmańskiego i Hamasu”.

Kresy.pl/The National News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply