Po wielu dniach prowadzenia Chin w klasyfikacji medalowej, zawodnicy amerykańscy jednak wyprzedzili swoich głównych rywali rzutem na taśmę.

8 sierpnia odbędzie się ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Zakończone zostały już zawody we wszystkich konkurencjach, znamy więc ostateczną klasyfikację medalową. Choć przez niemal cały okres współzawodnictwa liderowali w niej reprezentanci Chińskiej Republiki Ludowej, rzutem na taśmę, ostatniego dnia igrzysk pod względem medalowego dorobku wyprzedzili ich Amerykanie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5525.41 PLN    (25.11%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sportowcy z USA zdobyli łącznie 113 medali: 39 złotych, 41 srebrnych i 33 brązowe. Chińczycy łącznie zdobyli 88 medali, 38 razy stawali na najwyższym miejscu na podium, 32 razy zajmowali drugie miejsce, a 18 razy trzecie. Trzeci wynik w ogólnej klasyfikacji medalowej zajęli gospodarze igrzysk. Na 58 zdobytych przez Japończyków medali złożyło się 27 złotych, 14 srebrnych i 17 brązowych. Czwarte miejsce zajęli w tej klasyfikacji Brytyjczycy. Reprezentanci Zjednoczonego Królestwa zdobyli co prawda więcej medali od Japończyków, ale wyraźnie mniej tych najcenniejszych. Wśród 65 krążków były 22 złote, 21 srebrnych i 22 brązowe. Na piątym miejscu znalazło się państwo, którego oficjalnie na igrzyskach olimpijskich nie było. Rosjanie występujący pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyli łącznie 71 medali, w tym 20 złotych, 28 srebrnych i 23 brązowe.

W porównaniu do poprzednich igrzysk w Rio de Janeiro doszło więc do poważnych zmian w dokonaniach poszczególnych krajów. Liderstwo obronili Amerykanie, ale z wyraźnie słabszym wynikiem, w Brazylii zdobyli bowiem 121 medali, w tym 46 złotych. Druga była wówczas Wielka Brytania z 67 medalami, w tym 27 złotymi. Wyraźny postęp odnotowali Chińczycy, którzy cztery lata temu mieli 70 medali, w tym 26 złotych. Rosjanie zdobyli wówczas 56 medali w tym 19 złotych co pozwoliło zająć im czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji. Piąci byli Niemcy z 42 medalami w tym 17 złotymi.

Nasi sportowcy wywalczyli 14 medali – 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. Pozwoliło to zająć im 17 miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. To sprawia, że dla Polaków są to zdecydowanie najlepsze igrzyska olimpijskie w XXI wieku – zarówno pod względem liczby medali, jak i ich rodzaju. Ostatni raz więcej medali Polacy zdobyli na igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 r. W Rio de Janeiro nasi sportowcy zdobyli tylko 11 medali w tym 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych co dało na 33 miejsce.