Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ogłosili we wtorek w Kijowie utworzenie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa i integracji euroatlantyckiej.

Jak przekazał portal Interfax Ukraina, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ogłosili we wtorek w Kijowie utworzenie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa i integracji euroatlantyckiej.

„Jego celem jest przede wszystkim współpraca z krajami członkowskimi NATO, środowiskiem eksperckim, środowiskiem politycznym, aby zbudować atmosferę, która pomogłaby nam na drodze do NATO” – powiedział Jermak na odprawie w Kijowie.

Zobacz też: Ukraina i Wielka Brytania podpisały porozumienie o bezpieczeństwie

Według niego w grupie tej znajdują się m.in. była prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. „Mamy ambitny plan, który dotyczy szczytu NATO w Waszyngtonie i kroków, które doprowadzą nas do pełnego członkostwa” – powiedział Jermak. Również były premier Marek Belka został zaproszony do członkostwa w ukraińskiej Międzynarodowej Grupie Roboczej ds. Bezpieczeństwa i Euroatlantyckiej Integracji.

Przed nami – powiedział Jermak – jest wiele platform międzynarodowych, konferencji, konferencja monachijska i wiele innych. Oczywiście wykorzystamy wszystkie te platformy do przedstawienia naszego stanowiska, tak aby kwestia przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO stała się tematem przewodnim.

Rasmussen powiedział, że nie może się doczekać wznowienia wspólnej współpracy w ramach nowej międzynarodowej grupy roboczej, która skupi się na przyszłych środkach bezpieczeństwa dla Ukrainy. Dodał, że podczas spotkania z prezydentem Zełenskim z radością przyjął jego propozycję objęcia wraz z Andrijem Jermakiem współprzewodnictwa w tej nowej międzynarodowej grupy roboczej.

Według Rasmussena ma on przyjemność wnieść wkład w prace nowej grupy roboczej, która skupi się na zbliżającym się lipcowym szczycie NATO w Waszyngtonie.

Rasmussen przypomniał, że na szczycie w Wilnie przywódcy NATO oświadczyli, że zaproszenie Ukrainy do przystąpienia do Sojuszu zostanie przedłużone, gdy zostaną spełnione warunki. Według niego grupa robocza skoncentruje się na tych warunkach.

Zobacz też: “Popełniliśmy prawdopodobnie błąd” – Kwaśniewski o więzieniu CIA w Starych Kiejkutach

Kresy.pl/Interfax Ukraina

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply