Europejskie państwa NATO i Finlandia chcą stworzyć wspólny system obrony powietrznej

Ministrowie obrony z 14 państw członkowskich NATO i Finlandii spotkali się w czwartek w Brukseli, aby podpisać list intencyjny w sprawie opracowania „Inicjatywy Europejskiej Tarczy Powietrznej” (European Sky Shield).

Inicjatywa, którą zapoczątkowali Niemcy, ma na celu stworzenie europejskiego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej poprzez wspólne pozyskiwanie sprzętu i rakiet przeciwlotniczych przez państwa europejskie. Ma to być element wzmacniający to Zintegrowaną Obronę Powietrzną i Przeciwrakietową NATO.

Wśród państw NATO uczestniczących w inicjatywie znalazły się: Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Niemcy, Węgry, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Wielka Brytania

„To zobowiązanie jest jeszcze ważniejsze, gdy jesteśmy świadkami bezwzględnych i masowych ataków rakietowych Rosji na Ukrainie, wymierzonych w cywilów i infrastrukturę krytyczną. W tym kontekście z ogromnym zadowoleniem przyjmuję przywództwo Niemiec w uruchomieniu Inicjatywy Europejskiej Tarczy Powietrznej” – powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană.

„Nowe elementy, w pełni interoperacyjne i zintegrowane z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową NATO, znacznie wzmocnią naszą zdolność do obrony sojuszników przed wszystkimi zagrożeniami powietrznymi i rakietowymi” – dodał Geoană.

Proponowana przez Niemcy tarcza obrony powietrznej ma obejmować różne systemy, które nadają się do obrony przed rakietami średniego i dalekiego zasięgu czy przed dronami.

„Ważne, aby szybko doszło do zamówień systemu antyrakietowego Patriot, Iris-T i innych systemów obrony powietrznej” – powiedziała szefowa niemieckiego MON-u Christine Lambrecht. Rozważany jest także zakup amerykańsko-izraelskiego systemu przechwytującego Arrow 3.

Przeczytaj: Media: niemieckie systemy IRIS-T są już na Ukrainie

Czytaj również: Zełenski chce systemów obrony powietrznej SAMP-T. Zaapelował do Francji i Włoch

Zobacz: USA i NATO: będzie więcej systemów obrony powietrznej dla Ukrainy

Przypomnijmy, że w poniedziałek siły rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na ponad ukraińskich 20 miast, w tym na centrum Kijowa. Informowano o atakach na Zaporoże, cele w obwodach lwowskim i winnickim, a także o wybuchach m.in. w Odessie i Krzywym Rogu. Ukraiński sztab podał, że wystrzelono 84 pociski manewrujące i 24 drony, w tym 13 irańskich maszyn typu Shahed-136. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 43 pociski i 13 dronów. Według strony ukraińskiej poniedziałkowy intensywny ostrzał kraju przez Rosjan uszkodził kilkadziesiąt obiektów infrastruktury krytycznej.

Jak pisaliśmy, we wtorek alarm rakietowy ogłoszono we wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie kraju. W obwodzie kijowskim i odeskim uruchomiono systemy obrony powietrznej. Z kolei według miejscowych władz, w obwodzie lwowskim zniszczono cztery podstacje energetyczne, a 30 proc. obwodu zostało pozbawione prądu.

Czytaj również: Około 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy uszkodzone. W Kijowie wyłączają prąd

Kresy.pl / nato.int / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply