Uroczystość św. Stanisława dla każdego Polaka jest wydarzeniem wyjątkowym i – pomimo tegorocznego odosobnienia, które spowodowane jest zagrożeniem koronawirusem – niech takim pozostanie na kolejne pokolenia – powiedział podczas niedzielnej mszy na Wawelu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W niedzielę obchodzona jest uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika. Jest on głównym patronem Polski. W tę uroczystość od wieków w Krakowie odbywa się procesja ku czci świętego. Przechodzi z Wawelu na Skałkę. Procesja została w tym roku odwołana z powodu pandemii koronawirusa. W katedrze na Wawelu została odprawiona wsza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). ” Tradycyjna procesja ulicami Krakowa, miasta zapisanego w sercu każdego Polaka jest wydarzeniem wyjątkowym i – pomimo tegorocznego odosobnienia, które spowodowane jest zagrożeniem koronawirusem – niech takim pozostanie na wieki i wszystkie pokolenia” – powiedział arcybiskup.

Zwrócił w swoim kazaniu uwagę na silną więź duchową, która łączy św. Stanisława z całym szeregiem polskich świętych i błogosławionych.

“Pomimo, iż pamięć pasterzowania św. Stanisława na stolicy krakowskiej zamknęła się zaledwie po siedmiu latach, to pamięć o jego odwadze wiary i trosce o powierzoną sobie owczarnię, nieustannie towarzyszyła dziejom narodu i Kościoła w Polsce” – podkreślił metropolita częstochowski.

Zaznaczył także, że od chwili śmierci biskupa Stanisława oraz w latach następnych – zaczęto kształtować niezależny od władzy świeckiej autorytet Kościoła na ziemi polskiej. “Uznano, że Kościół ma prawo do występowania w roli +autonomicznego sumienia+ w życiu publicznym, a nie jako +religijne ramię+ wspierające władców” – dodał

Arcybiskup przywołał także postać św. Jana Pawła II. 18 maja będzie obchodzona setna rocznica jego urodzin. Przypomniał, że obydwie izby polskiego parlamentu ustanowiły rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

“Czy w przeżywanym przez nas roku pańskim nie zawieszono cytowanych parlamentarnych uchwał, skoro pojęcia wolności podporządkowanej prawdzie, a zarazem obrony praw narodu do suwerenności i niepodległości Polski, są kwestionowane na areopagach Europy i świata? A cóż dopiero powiedzieć o wciąż przekraczanych granicach odpowiedzialności za życie nienarodzonych i poszerzanie obszarów cywilizacji śmierci, zwłaszcza w czasie śmiercionośnej zarazy obejmującej cały świat?” – powiedział arcybiskup.

“Miejmy odwagę wiary (…) publicznie przeciwstawić się tej fali dechrystianizacji Polski i dyskryminacji religijnej, spychającej nas do zamkniętego +katolickiego getta+. Wsłuchiwaliśmy się w głos świadków wiary i miłości Ojczyzny. A skoro poprzez ich życie i posługę otrzymaliśmy od Boga tak wielkie dziedzictwo wiary, to nie wolno nam tego bogactwa roztrwonić i zagubić” – zaapelował hierarcha.

W tym roku w ramach uroczystości św. Stanisława metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski razem z przedstawicielami kapituły metropolitalnej i ojcami paulinami odprawi we wtorek mszę św. na Skałce, w celu oddania czci relikwiom świętego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Św. Stanisław to główny patron Polski. Był biskupem krakowskim. Przekazy kronikarzy sugerują, że w w 1079 r. zginął w Krakowie na Skałce śmiercią męczeńską. Został skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie. Przyczyną był zatarg z władcą. W katedrze na Wawelu spoczywają jego szczątki.
Kult św. Stanisława rozpoczął się tuż po śmierci biskupa. Został on kanonizowany w 1253 r. Rok później po raz pierwszy odbyły się w Krakowie uroczystości ku czci św. Stanisława.

Zobacz także: Abp Gądecki zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej

pap / polskieradio24.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply