Od początku roku zatrzymano już 29 osób za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy – poinformowała Straż Graniczna we wtorek. Ponad 75 proc. z nich stanowią cudzoziemcy.

Od początku tego roku funkcjonariusze SG zatrzymali już 29 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusi do Polski. To 8 ob. Gruzji, 7 ob. Polski, 5 ob. Ukrainy, 3 ob. Syrii, 2 ob.Łotwy,2 ob. Białorusi, ob. Tunezji i ob. Iraku – poinformowała Straż Graniczna we wtorkowym komunikacie.

Grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat, a cudzoziemcom deportacja do krajów ich pochodzenia nawet w ciągu 48h.

“W pierwszym miesiącu 2022r. zatrzymano za pomocnictwo prawie tyle osób ile przez cały 2020 r. (31 zatrzymanych). W minionym roku tj.2021 takich osób zatrzymano 426” – podkreśliła Straż Graniczna.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynikało, że w 2021 roku obcokrajowcy stanowili prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych pod tym zarzutem dominowali Ukraińcy.

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply