PGNiG prosi Gazprom o obniżenie cen gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w czwartek, że zaproponowało firmie Gazprom renegocjację cen gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaproponowało w czwartek firmie Gazprom renegocjację cen gazu.

“W dniu 28 października 2021 r., PGNiG złożyło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export pismo modyfikujące wniosek PGNiG z listopada 2020 r. o zmianę ceny gazu dostarczanego w ramach umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. (tzw. kontrakt jamalski) w kierunku jej obniżenia tak, aby w procesie renegocjacji mogła zostać uwzględniona aktualna sytuacja rynkowa” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Benzyna za 4 zł. Konfederacja zaprezentowała ustawę „Tanie Paliwo” [+VIDEO]

“W ostatnim czasie obserwowaliśmy bezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego na europejskim rynku hurtowym. Ta nadzwyczajna sytuacja stanowi podstawę do renegocjacji warunków cenowych, na jakich kupujemy paliwo w ramach kontraktu jamalskiego. W naszym przekonaniu istnieje przestrzeń do obniżenia ceny za dostarczany nam gaz” – podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Paweł Majewski dodał, że PGNiG zastrzegło możliwość traktowania ww. pisma jako niezależnego wniosku o renegocjację ceny kontraktowej. Działania te mogą skutkować zmianą ceny gazu pozyskiwanego przez PGNiG od Gazprom od 1 listopada 2021 roku.

Zobacz też: Putin polecił Gazpromowi zwiększenie dostaw gazu do Europy. Chodzi m.in. o Niemcy

Umowa długoterminowa pomiędzy PGNiG i Gazpromem przewiduje dostawy ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie. Zgodnie z tzw. klauzulą take-or-pay, PGNiG jest zobowiązane do odbioru co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego paliwa rocznie. Kontrakt jamalski obowiązuje do 2022 roku.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński przeciwko obniżeniu akcyzy

Jak informowaliśmy na naszym portalu, PGNiG Supply & Trading we współpracy z amerykańsko-ukraińskim ERU wygrały przetarg na sprzedaż gazu ziemnego do Mołdawii. Była to pierwsza w historii dostawa nierosyjskiego gazu do tego kraju.

“Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji” – oświadczył Paweł Majewski, Prezes PGNiG SA, spółki, do której należy PST.

Dostawa zostanie zrealizowana przez punkt odbioru na granicy mołdawsko-ukraińskiej. “Przy realizacji kontraktu PST będzie współpracowało z Grupą ERU, która jest czołowym partnerem PGNiG na Ukrainie” – podaje PGNiG.

W piątek parlament Mołdawii zaakceptował propozycję rządu odnośnie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w związku z deficytem gazu ziemnego.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Obecny sposób ustalania cen gazu są stosowane na wniosek PGNiG. Gazprom zwrócił PGNiG 1,5 mld USD na mocy wyroku trybunału sztokholmskiego. Teraz, kiedy gaz na rynku spotowym zdrożał, PGNiG chce powrotu do poprzedniej formuły. No to niech najpierw odda Gazpromowi te 1,5 mld USD i dopiero potem negocjuje powrót do starego systemu ustalania cen.