80 lat temu oddział Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki” dokonał w kolonii Parośla I na Wołyniu masakry ponad 155 Polaków, w tym dzieci i niemowląt. Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem na ludności polskiej dokonanym przez UPA.
9 lutego 1943 roku sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii wymordowała polską ludność w miejscowości Parośla na Wołyniu. Zbrodnię uznaje się za początek rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach podczas II wojny światowej.
9 lutego 1943 roku oddział „Dowbeszki-Korobki” wszedł do Parośli, przedstawiając się jako oddział partyzantki sowieckiej. Mieszkańców miejscowości przekonano, by położyli się na podłodze w swoich domach i pozwolili się związać. W ten sposób mieliby uniknąć podejrzenia i zemsty ze strony Niemców za pomoc „partyzantom”. Jak pisze historyk Grzegorz Motyka, „sterroryzowani nie byli w stanie stawiać oporu”.
Dowódca oddziału, Hryhorij Perehiniak „Dowbeszka-Korobka”, przed 1939 rokiem został skazany za zabójstwo sołtysa-Polaka. Wyrok odsiadywał wraz z przywódcą OUN Stepanem Banderą. Znajdował się wówczas pod jego silnym wpływem.
Perehiniak jest jednak traktowany przez neobanderowców, a także ukraiński IPN i część historyków za bohatera walk z nazistowskimi Niemcami. Jego postać była promowana na grafikach promocyjnych wielkiej kampanii promocyjnej i informacyjnej, zainaugurowanej przez UIPN, w związku z 75. rocznicą powstania UPA.
W 80. rocznicę pierwszej masowej zbrodni na polskiej ludności wicepremier Mariusz Błaszczak oraz prezes IPN Karol Nawrocki złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary Zbrodni Wołyńskiej.
Wicepremier @mblaszczak oraz prezes @ipngovpl Karol Nawrocki złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary Zbrodni Wołyńskiej w 80. rocznicę pierwszej masowej zbrodni na polskiej ludności dokonanej w kolonii Parośla I na Wołyniu przez Ukraińską Powstańczą Armię pic.twitter.com/8KV5N73ZA6
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 9, 2023
Zobacz też: MON tłumaczy się ze zdjęć Błaszczaka na tle barw OUN-UPA. „Prorosyjska retoryka”
Lubelskie organizacje narodowe zorganizowały obchody upamiętniające ofiary mordu.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!