We wtorek wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Poparli go posłowie PiS, a także dwóch parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej.

Za wotum zaufania dla nowego rządu Mateusza Morawieckiego zagłosowało 237 posłów – wszyscy z klubu PiS, a także dwie osoby z Koalicji Obywatelskiej, związane z PO: Gabriela Lenartowicz i Marek Hok.

Przeciwko zagłosowały niemal całe kluby KO (129 posłów) i Lewicy (47) oraz PSL-K’15 (27), a także całe koło Konfederacji (11 posłów). Od głosu wstrzymało się trzech posłów, w tym przedstawiciel mniejszości niemieckiej. Sześciu posłów, po dwóch z KO, Lewicy i PSL-K’15, nie wzięło udziału w głosowaniu.

 

Po głosowaniu posłowie klubu PiS nagrodzili rząd Morawieckiego brawami.

Wcześniej szef rządu odpowiadał na pytania zadane w czasie debaty po jego porannym expose. Poruszył m.in. kwestię podatek od korporacji, zarzucają PO, że za ich rządów „dochody firm wzrosły, a podatek CIT stał w miejscu, a nawet ta kwota spadła”. Podkreślił, że jego rząd obniżył ten podatek i zaznaczył, że z tych przychodów finansuje politykę społeczną PiS czy służbę zdrowia.

Przeczytaj: Winnicki o expose Morawieckiego: rząd PiS kontynuuje ideologię ciepłej wody w kranie, idąc fatalną drogą Zachodu [+VIDEO]

Odnosząc się do służby zdrowia powiedział, że wydatki w tym obszarze wzrosły z około 70 mld zł do około 105 mld, czyli do 5,05 proc. PKB. Mówił też o niedoborze lekarzy, twierdząc, że „nie da się skompensować wielkich ubytków w ciągu 25 lat, kiedy wyjechało 20-30 tys lekarzy” i że „nie da się wykształcić lekarzy w rok czy dwa”. Dodał, że obecnie przejmowanych jest około 9 tys. lekarzy, czyli o 3 tys. więcej.

Morawiecki mówił też, że jego rząd walczy ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Odniósł się także do projektu ustawy znoszącej limit 30-krotności przy obliczaniu składek na ZUS, z którego PiS wcześniej tego samego dnia się wycofało. Tłumaczył, że jego zdaniem Polska na tle Europy ma „jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych”. – Optujemy za tym, żeby tę degresywność zlikwidować – przyznał premier. Dodał, że jak na razie prace te są zawieszone i będą konsultowane. Zaproponował też wpisanie do Konstytucji Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Przeczytaj: Projekt ws. 30-krotności składek ZUS – PiS się wycofuje, Konfederacja triumfuje, Lewica składa własny

Premier nie odpowiedział m.in. na pytania dotyczące ochrony życia i naprotechnologii, jakie zadawali posłowie Konfederacji.

Nowy rząd premiera Morawieckiego został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę w piątek, natomiast kandydatów na objęcie ministerstw poznaliśmy tydzień wcześniej. W nowym gabinecie nie ma już Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jak również Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstało natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostały wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, który nadal będzie zarazem ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Gowin, wciąż minister nauki i szkolnictwa wyższego, a także Jacek Sasin, który został ministrem aktywów państwowych.

Jak informowaliśmy, we wtorek Mateusz Morawiecki już po raz drugi wystąpił z expose jako nominowany przez prezydenta kandydat na szefa rządu. Przedstawiał w nim wizję bogatej Polski. Morawiecki podkreślił regulacyjną rolę w gospodarce i zapowiedział, że za jego rządów wdrażana będzie „strategia demograficzna” i strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny”. Mówił w tym kontekście zarówno o milionach emigrantów zarobkowych, którzy wyjechali do państwa zachodnich, jak i migrantach ze Wschodu. Jednocześnie szef rządu zadeklarował, że „Polska jest krajem wolności” i „jeśli ktoś będzie chciał tę wolność umniejszać, ograniczać, w imię poprawności politycznej, wolność słowa, sztuki, wolność wypowiedzi, swobodę badań naukowych, wolność na uczelniach, to mówię w tym miejscu stanowcze: >>nie<<”. Powiedział też m.in, że Polska potrzebuje silnego NATO i Unii Europejskiej. Ta ostatnia powinna być według Morawieckiego rozszerzona o państwa Bałkanów Zachodnich.

Czytaj więcej: Morawiecki o „odważnej wizji Polski”

Rmf24.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply