W Pałacu Prezydenckim w Warszawie gościł w środę przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski.

Prezydent Polski przyjął lidera rodaków na Litwie dzień przed rozpoczęciem wizyty w tym kraju. Andrzej Duda jedzie do Wilna wraz z małżonką by wziąć udział w obchodach setnej rocznicy powstania niepodległej Republiki Litewskiej. Prezydencki minister Krzysztof Łapiński zapowiedział, że Duda chce wykorzystać wizytę do „zacieśnienia relacji” z Litwą.

Jak podaje strona internetowa AWPL-ZChR spotkanie polityków w Pałacu Prezydenckim trwało 40 minut. W jego trakcie „omówione zostały kierunki coraz szerszej współpracy polsko-litewskiej. Poruszono też problemy polskiej społeczności na Litwie”. Tomaszewski przedstawił prezydentowi „coraz mocniejszą pozycję AWPL-ZChR na litewskiej arenie politycznej i inicjatywy partii w zakresie zwiększania sprawiedliwości społecznej na Litwie: świadczenie na każde dziecko, darmowe leki dla seniorów, wspieranie rodzin wielodzietnych”. Przedstawiona zostawała „sytuacja i pozycja polskiej społeczności na Litwie oraz wciąż nierozwiązane jej problemy”

W komunikacie polskiej partii na Litwie podkreślono, że spotkanie jej przewodniczącego z prezydentem Polski „odbyło się w serdecznej i przyjaznej atmosferze”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

AWPL-ZChR przekraczając próg wyborczy w wyborach do litewskiego parlamentu w 2016 roku zdołała wprowadzić do niego ośmiu przedstawicieli. Partia rządzi też samodzielnie w dwóch rejonach zamieszkanych w większości przez Polaków: wileńskim i solecznickim. W radzie miasta Wilna AWPL-ZChR ma 10 radnych, którzy dołączyli do koalicji rządzącej miastem w październiku zeszłego roku. Polska partia uczestniczy też w koalicjach w radach rejonów trockiego i święciańskiego, gdzie Polacy stanowią poważną część mieszkańców.

l24.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. arczi
  arczi :

  To symboliczny i serdeczny ukłon wobec polskiej wspólnoty na Wileńszczyźnie, ale jednocześnie ważny sygnał wysłany stronie litewskiej: – sprawy rodaków nad Wilią leżą głęboko na sercu prezydentowi Polski i stanowią bardzo ważną część jego polityki wobec państwa litewskiego.

 2. anka
  anka :

  Duda-Tomaszewski spotkanie na szczycie, można tak je określić. Miłośnicy Kresów wiążą z wizytą Dudy na Litwie spore nadzieje. Oby prezydent dochował wierności własnym deklaracjom i nie uległ – jak jego poprzednicy – zwodniczym obietnicom litewskim.

 3. deratyzator
  deratyzator :

  Spotkanie dwóch liderów, dwóch przywódców, Prezydenta Polski i (nieformalnego wprawdzie) prezydenta Wileńszczyzny. Otóż Waldemar Tomaszewski w 2014 ponownie wystartował w wyborach prezydenckich, w I turze otrzymując 8,23% głosów w skali kraju i wygrał zdecydowanie w rejonie wileńskim i solecznickim nawet z urzędującą prezydent Dalią Grybauskaitė zajmując w tych dwóch rejonach I miejsce!!!To dobrze, że głowa państwa polskiego przed swoją pierwszą wizytą na Litwie spotkał się z liderem tamtejszych Rodaków. Raz, że uzyskał najpewniejsze i wiarygodne informacje o sytuacji, dwa, że został wysłany oczywisty sygnał do elit litewskich – Polacy trzymają się razem i się popierają. Macierz jest z Wilniukami!