Polka została wicemerem Wilna

Radna Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, Edyta Tamošiūnaitė, została dziś wybrana na wicemera miasta.

Wybory nowego wicemera związane są z rozkładem rządzącej dotychczas Wilnem koalicji Ruchu Liberalnego Republiki Litewskiej (LRLS) i Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), do jakiego doszło 2 października. Doprowadziło to do odwołania wicemera z ramienia tej drugiej, konserwatywnej partii,  Valdasa Benkunskasa. Polityk ten znany jest z ataków na polskie szkolnictwo w Wilnie w czasie sprawowanie funkcji wicemera. Odwołany został także drugi wicemer,  Arvydas Darulis.

W środę rada miasta przegłosowała powołanie na stanowisko wicemera odpowiedzialnego za sprawy edukacji i energetyki przedstawicielki AWPL-ZChR. Polska partia, posiadająca w radzie 10 mandatów, wysunęła na to stanowisko radną Edytę Tamošiūnaitė. W głosowaniu poparło ją 42 deputowanych rady, 5 było przeciw a 1 wstrzymał się od głosu.

Reprezentujący Ruch Liberalny mer Wilna, Remigijus Šimašius oficjalnie zaprosił do tworzenia nowej koalicji Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, ale też partie socjaldemokratyczną i „Porządek i Sprawiedliwość”. Jednak objęcie przez przedstawicielkę polskiej partii stanowiska wicemera nie jest jednoznaczne z dołączeniem do koalicji rządzącej Wilnem. „Zgodnie z decyzją Rady Naczelnej AWPL-ZChR ugrupowanie na razie nie wchodzi w oficjalną koalicję rządzącą stolicy, a zgłosiła swego kandydata na stanowisko opozycyjnego wicemera” – pisze czołowy polski portal na Litwie, L24.lt.

Tamošiūnaitė była dyrektorką polskiej Szkoły Średniej im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, w rejonie wileńskim. W latach 2007-2013 pracowała jako urzędniczka w administracji miasta Wilna, między innymi jako zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Oświaty. W latach 2013-2014, w czasie gdy AWPL wchodziła w skład koalicji rządzącej Litwą, Tamošiūnaitė była wiceministrem oświaty i nauki.

l24.lt/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz