Międzynarodowy Fundusz Walutowy pogorszył prognozę sprzed pół roku, wedle której w 2022 roku polska gospodarka miała być siódmą gospodarką Unii Europejskiej plus Wielka Brytania.

Ostatni raz polska gospodarka prześcignęła kraj unijny w 2011 roku, kiedy zostawiła w tyle Belgię. Obecnie Polska stanowi ósmą największą gospodarką UE. Następnym krajem, który polska gospodarka miała prześcignąć była Szwecja. Według prognoz z kwietnia MFW miało to stać się w 2022 roku. Prognoza z października wskazuje jednak, że nie uda się to w zakładanym czasie.

Pomimo, że MFW podniósł perspektywę wzrostu PKB w tym roku z 3,4 do 3,8 proc, to jednak podniesiono prognozy wzrostu we wszystkich krajach wyprzedzających Polskę. Z tego powodu w sześciu z nich – Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Holandii i Szwecji bezwzględne różnice w wielości gospodarek pomiędzy tych krajów i polskiej będą wyższe. Jedynym wyjątkiem pozostaje Wielka Brytania.

ZOBACZ TAKŻE: Polska trafiła do grona 25 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie

Z tych samych październikowych prognoz MFW wynika także, że przez najbliższe 5 lat nie awansujemy do grona 20 największych gospodarek świata. Przewagę nad utrzymają Szwecja i Szwajcaria, zajmujące odpowiednio miejsca 21. i 22. W 2020 r. wyprzedzimy jednak Tajwan. Na plecach znajduje się jednak Nigeria, która ma w 2018 roku zacząć odrabiać spadki związane z spowolnieniem wzrostu i dewaluacją waluty.

Przez lata 2017-2022 średnie tempo wzrostu PKB Polski ma wynieść 3,04 proc. rocznie – tyle samo co w okresie 2008-14). Jest to 8. miejsce wśród 30 największych gospodarek świata i 9. w Unii Europejskiej. Dużo szybciej rozwijać będą się gospodarki światowe. Polska gospodarka zajmuje obecnie 105. pozycję w tym rankingu, by spaść na 129 miejsce w 2022 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eurostat: Polska czwartą najszybciej rozwijającą się gospodarką UE

Również prognoza wskaźnik PKB per capita, nie daje powodów do dużego optymizmu według MSW. Aktualnie Polska zajmuje 25. miejscu w UE pod względem PKB na głowę mieszkańca. W 2022 roku mamy awansować o jedno miejsce, wyprzedzając Węgrów. Dużo szybciej mają rosnąć gospodarki Estonii, Czech, Litwy, Łotwy i Rumunii.

Kresy.pl / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply