Gospodarką która rozwija się szybciej w przeciągu ostatniego roku mogły się pochwalić w Unii Europejskiej jedynie Rumunia Łotwa i Czechy.

Według opublikowanych dzisiaj przez Eurostat danych Produkt Krajowy Brutto w Polsce w drugim kwartale 2017 r. wzrósł o 1,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku oraz o 4,4 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2016 roku.

Według Eurostatu w drugim kwartale tego roku PKB tak w całej Unii Europejskiej, jak i w strefie euro, wzrósł o 0,6 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku. Z kolei w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku, PKB w UE wzrósł o 2,3 proc., a w strefie euro – o 2,2 proc.

CZYTAJ TAKŻE: PKB woj. mazowieckiego większy od gospodarki Ukrainy

Roczny wzrost PKB Polski oznacza, że nasz kraj może się pochwalić czwartą najszybciej rozwijającą się gospodarką spośród państw UE. Szybciej rosły gospodarki jedynie Rumunii (5,7 proc.), Łotwy (4,8 proc.) i Czech (4,5 proc.). Dane opublikowane przez Eurostat nie wzięły jednak pod uwagę wyników siedmiu państw, ponieważ ich dane nie są jeszcze dostępne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ekonomiści mBanku podkreślają także, że polska gospodarka nie wskazuje symptomów przegrzania, co mogłoby doprowadzić do silnego impulsu inflacyjnego. Oznaki przegrzania gospodarek, zdaniem ekspertów mBanku wykazują tak Czechy jak i zwłaszcza Rumunia.

Z kolei ekonomiści BZ WBK podkreślają, że biorąc po uwagę dane po II kw., do końca roku polska gospodarka może urosnąć w tempie 4 proc. Silnikiem napędzającym wzrost gospodarczy pozostała konsumpcja prywatna, rosnąca według naszych szacunków o prawie 5 proc. rok do roku i wspierana solidnymi wzrostami dochodów – tłumaczą w wydanym przez siebie komunikacie.

Kresy.pl / forsal.pl / businessinsider.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz