W czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal przyjechał do Warszawy na konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Donalda Tuska.

Jak czytamy we wpisie zamieszczonym przez Kancelarię Premiera, w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal przyjechał do Warszawy na konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Donalda Tuska.

“Denysie Szmyhalu, witamy w Warszawie! Bez wolnej Ukrainy nie będzie bezpiecznej Europy” – napisał premier Polski w mediach społecznościowych.

Szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec powiedział w przeddzień spotkania Tuska ze Szmyhalem, że po tych negocjacjach trudno oczekiwać przełomu czy specjalnego porozumienia w kwestiach rolnych.

“Rozmawialiśmy oczywiście o tych sprawach, które emocjonują niektóre grupy społeczne czy zawodowe. Szukamy dobrych rozwiązań dla obu stron. W kwestii rolnictwa posunęliśmy się krok do przodu” – głosi komunikat premiera Tuska zamieszczony w mediach społecznościowych.

W wywiadzie dla ukraińskiego serwisu „Europejska Prawda”, wicepremier Ukrainy ds, integracji z UE i NATO, Olha Stefaniszyna powiedziała, że na dziś nie ma żadnego dialogu z Polską w kwestii rozwiązania problemu blokowania granicy przez protestujących polskich rolników. „Prowadząc jednak negocjacje w sprawie monitorowania eksportu i importu niektórych produktów, nie prowadzimy dialogu na temat zakończenia kryzysu związanego z blokadą ukraińskiej granicy” – powiedziała Stefaniszyna. Jak twierdzi, ze strony polskiego rządu nie widać gotowości do ustępstw, czego oczekuje Kijów.

Ukraińska wicepremier uważa, że rząd Polski sam powinien być zainteresowany uregulowaniem sytuacji wewnętrznej kraju, gdyż kryzys-blokada granicy nie dotyczy już tylko Ukrainy, ale też Niemiec czy państw bałtyckich.

„To złożona sytuacja wewnętrzna, związana także z wyborami [w Polsce, samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego – red.]. I my jesteśmy gotowi spotkać się ze stroną polską, pozostajemy z nimi w dialogu. Ale na dziś nie widzimy porozumienia, jak zakończyć tę kryzysową sytuację” – powiedziała ukraińska wicepremier.

Stefaniszyna zaznaczyła zarazem, że rząd w Kijowie ma „w pełnej gotowości bojowej” cały arsenał narzędzi prawnych, które można wykorzystać w reakcji na nieprzyjazną politykę handlową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli krajów należących do “koalicji pojazdów opancerzonych” na rzecz Ukrainy. Na spotkaniu wypracowano jednolite stanowisko w sprawie wzmocnienia floty technicznej Sił Zbrojnych Ukrainy o niektóre modele pojazdów opancerzonych. Dyskutowano także o zorganizowaniu systemu ich naprawy.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    “Konsultacje” hehe przejechał pan do sługi wyciagnąć kase i broń w zamian jak zwykle nic nie dając.Ale jak sie jest po szkołach dyplomatolizmu i mówi sie że Polske wsparcie dla ukrainy jest BEZWARUNKOWE i Nie podlegające DYSKUSJI to czego oczekiwac od drugiej strony? Zwłaszcza ukrainy!

  2. elbezet
    elbezet :

    PO_pierdywanie i konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Donalda Tuska.

    – już 2 grudnia 2016 roku rząd warszawski zawarł umowę z rządem państwa ukraińskiego. Z tajemniczych przyczyn została ona opublikowana w Monitorze Polskim dopiero w 2019 roku, a więc trzy lata później. Można ją znaleźć pod pozycją nr 50.
    – Najistotniejszy, z naszego punktu widzenia, artykuł tej umowy, to jest art. 12, który stanowi, że Polska się zobowiązała do nieodpłatnego świadczenia tej pomocy, zarówno w środkach bojowych, jak i niebojowych, wojskowych i cywilnych. Mówiąc krótko, Polska na podstawie tego artykułu 12. Umowy otworzyła, udostępniła Ukrainie wszystkie swoje zasoby, zasoby całego państwa i to – co jest expressis verbis zaznaczone – nieodpłatnie – wskazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina
    – Jesteśmy do dyspozycji Ukrainy, jej decyzji, jej próśb, jej wniosków w tej sprawie. Jeżeli nasi ukraińscy przyjaciele będą chcieli z tego planu skorzystać, pozostajemy do dyspozycji; podobnie jak w wypadku sojuszników – powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

    – Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego, jego próśb – dodał.

    https://www.rp.pl/polityka/art38166811-minister-po-slowach-ambasadora-we-francji-polska-nie-chce-byc-czescia-zadnej-wojny

    Jeśli Ukraina nie obroni swojej niepodległości, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak przystąpić do wojny – to słowa ambasadora RP we Francji Jana Emeryka Rościszewskiego.

    To jest PO_d_PiS_ana umowa międzynarodowa.