Zdaniem szefa Rady Europejskiej, byłego premiera Polski Donalda Tuska, atak na Syrię pokazał, że Syria wspólnie z Rosją i Iranem nie może bezkarnie kontynuować „tej ludzkiej tragedii”.

W sobotę szef RE Donald Tusk skomentował nocne uderzenie rakietowe sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Zapewnił sojuszników o poparciu ze strony Unii Europejskiej.

– Uderzenia dokonane przez USA, Francję i Zjednoczone Królestwo dają jasno do zrozumienia, że syryjski reżim wspólnie z Rosją i Iranem nie może bezkarnie kontynuować tej ludzkiej tragedii, przynajmniej nie bezkarnie. UE będzie stać z naszymi sojusznikami po stronie sprawiedliwości – napisano na oficjalnym koncie Tuska na Twitterze.

Jak informowaliśmy wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, o godzinie 3 w nocy czasu polskiego, połączone siły amerykańsko-francusko-brytyjskie przeprowadziły atak rakietowy na cele w Syrii, wymierzone przede wszystkim w infrastrukturę wojskową syryjskich sił rządowych.

Przeczytaj: USA, Francja i Wlk. Brytania przeprowadziły atak rakietowy na Syrię [+VIDEO / +FOTO]

Szef Pentagonu James Mattis oraz przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów, gen. Joseph Dunford poinformowali o wystrzeleniu z okrętów i samolotów ponad 100 rakiet, atakując „trzy główne ośrodki broni chemicznej”. Mattis określił akcję mianem „jednorazowego strzału”, który miał być sygnałem dla władz w Damaszku, oskarżanych przez Zachód o wykorzystywanie broni chemicznej przeciwko cywilom. Argumentował, że prezydent zdecydował o ataku „dla obrony żywotnych interesów narodowych”.

Dunford podał, że zakończyła się „pierwsza fala nalotów” w Syrii. Poinformował, że zaatakowano ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, w którym zdaniem USA prowadzone są badania i eksperymenty związane z technologią broni chemicznej i biologicznej. Celem miały być także składy znajdujące się na zachód od Hims (Homs).

Celem ataku były m.in. kwatery Gwardii Republikańskiej i 4. Dywizji armii syryjskiej, a także lotnisko wojskowe Mezza i bazę obrony plot Jabal Qaseen. Brytyjczycy zaatakowali magazyny z bronią w Masjaf, około 170 km na północ od Damaszku.

Na atak odpowiedziały syryjskie systemy obrony powietrznej. Syryjskie media rządowe poinformowały, że w rejonie Damaszku zestrzelono 13 pocisków z około 30, które wystrzelono w cele w tym regionie. Strona syryjska twierdzi, że cele atakowane przez siły koalicji zostały w ostatnich dniach ewakuowane lub były opuszczone już wcześniej. Według agencji Reuters, stało się to po ostrzeżeniach Rosji przed możliwym atakiem. Syryjska rządowa agencja SANA podała, że zaatakowano placówkę naukowo-badawczą w Barzeh w Damaszku, gdzie według Pentagonu syryjskie władze prowadzą prace nad bronią chemiczną i biologiczną. Odnośnie ataku w rejonie Homs podano, że pociski wystrzelone w tę stronę „zostały zepchnięte ze ścieżki”, w efekcie czego rannych zostało kilku cywilów. Na celowniku nie znalazły się strefy stacjonowania sił rosyjskich lub bronionych przez systemy obronne Rosji. Żadna rakieta nie znalazła się w rosyjskich strefach obecności wojskowej.

Rosja ostro skrytykowała uderzenie rakietowe na Syrię, podobnie jak Iran i władze w Damaszku.

Brak właściwej reakcji na powtarzające się ataki z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii stanowi zachętę do kolejnych ataków – twierdzi polskie MSZ w reakcji na nocny atak na Syrię. Polska apeluje zarazem o powstrzymanie się od działań mogących doprowadzić do dalszej eskalacji sytuacji.

Przywódcy Wielkiej Brytanii i Francji twierdzą, że decyzja o wsparciu Stanów Zjednoczonych w ataku na Syrię była konieczna. Jednocześnie Paryż chce wznowienia procesu pokojowego ze swoim udziałem. Atak poparł sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Twitter.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Nie mogą kontynuować tej ludzkiej tragedii w Syrii (Rosja ,Syria i Iran).Bo lepszym rozwiązaniem dla kraju byłby dobrobyt Libijski,czy Iracki ? I tak mówi ewentualny prezydent Polski ? Boże chroń nasz kraj przed tego typu ludźmi.Lepiej niech prezydentem zostanie Pani M.Ogórek.

 2. jazmig
  jazmig :

  Do Syrii przybyli eksperci ONZ, aby zbadać miejsce rzekomego ataku chemicznego, ale zachodni bandyci nie czekając na wyniki badań zbombardowali Syrię.

  Taka jest właśnie zachodnia demokracja i sprawiedliwość.

 3. uvara
  uvara :

  Wszystkie te neo-liberalne glizdy spod znaku Evrojuzu zawsze poprą wszystko co zrobi Ameryka na spółę ze swoimi pejsatymi mocodawcami, choćby to było jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego, więc nie ma sensu się nawet tym bulwersować.